19 vecí, ktoré môžete urobiť, keď neviete zaspať

rady-ako-zaspat

Poznáme to… ľahneme si do postele a nevieme zaspať. Naše telo je unavené, no myseľ stále neodpočíva. Týchto 19 tipov vám pomôže mať plán B v zálohe, keď sa vám nepodarí rýchlo zaspať.

 1. 1. Myslite pozitívne – Pred spaním sa zbytočne nestresujte a nepremýšľajte negatívne (ráno budem nevyspatá, je príliš neskoro apod.)
 2. 2. Sústreďte sa na jednu vec – stará rada znie – počítajte ovečky – čo zázračne funguje, pretože vaša myseľ sa sústredí iba na jednu konkrétnu vec.
 3. 3. Predstierajte, že ste unavení – hovorí sa „fake it, till you make it“ a platí to aj tu. Predstierajte únavu a vaša myseľ začne byť za chvíľu unavená tiež.
 4. 4. Prispôsobte si teplotu – je vám zima? prikryte sa alebo naopak, je príliš horúco? dajte si ventilátor bližšie, alebo spustite klímu.
 5. 5. Čítajte si knihu alebo magazín
 6. 6. Počúvajte relaxačnú hudbu
 7. 7. Vyskúšajte White Noise aplikáciu
 8. 8. Vyskúšajte počúvať nejaký zaujímavý podcast
 9. 9. Alebo Headspace aplikáciu
 10. 10. Zacvičte si priamo z postele – ležte na chrbte a vyložte si nohy na stenu, čo uvoľní váš centrálny nervový systém
 11. 11. Sken tela – začnite sa vedome sústreďovať na vaše telo od hlavy až po päty, čo je jednoduchá forma meditácie / relaxácie, ktorá vás uvedie do pokojného stavu
 12. 12. Dychové cvičenia – začnite sa sústrediť na dýchanie, hlboký nádych a výdych
 13. 13. Urobte si zápisky – zapíšte si, čo vám behá mysľou a dajte to „z hlavy na papier“
 14. 14. Urobte veci, kvôli ktorým neviete zaspať – väčšinou je to nejaký „rest“, ktorý si nechávate na ďalší deň, ako napríklad dopísať rozpracovaný článok 🙂
 15. 15. Urobte najmenej obľúbenú činnosť – napríklad začať sa učiť na skúšku, spánok začne byť omnoho prijateľnejšíJ
 16. 16. Urobte si horúci čaj
 17. 17. Dajte nohy von z paplóna – ochladiť nohy pomáha pri zaspávaní
 18. 18. Prikryte si oči – najlepšie levanduľovým vankúšikom
 19. 19. Pozrite si dobrý film – ktorý vás pozitívne naladí

Tento zoznam obsahuje iba pár základných nápadov, čo robiť, keď neviete zaspať. Dúfame, že si v ňom nájdete nápad, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

About