2 oscarové filmy Miloša Formana, ktoré musíte vidieť

Amadeus a Prelet nad kukučím hniezdom sú dnes už kultovými dielami. Ak ste ich ešte nevideli, je navyšší čas to zmeniť. V článku sa na nich pozrieme bližšie, rovnako ako na ich režiséra Miloša Formana.

Miloš Forman

V roku 1967 Forman emigroval do Ameriky, kde následne žil a natočil množstvo celosvetovo uznávaných filmov. Rozhodne nebude prehnané, ak napíšem, že je to jeden z najúspešnejších českých režisérov vôbec. Okrem vyššie spomínaných filmov pod jeho taktovkou vznikali aj Ľudia vs. Larry Flynt, Goyove prízraky či muzikál Vlasy.

Prelet nad kukučím hniezdom

Rok 1975, 5 oscarov

Snímka Prelet nad kukučím hniezdom je natočená podľa knižnej predlohy Kena Keseyho. Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) sa v nej dostáva na psychiatrické oddelenie hlavnej sestry Ratchedovej (Louise Fletcher). Táto monštruózna, umelo uhladená žena riadi všetko a všetkých podľa vlastných, nepísaných pravidiel.

Randle je drobný podvodníček, ktorý, zdá sa, reálne netrpí žiadnou psychickou chorobou. Svojou temperamentnou povahou prináša medzi pacientov akési znovuzrodenie, neustále ostatných nakazuje optimizmom. Od začiatku zavádza revoltu proti hlavnej sestre, ktorá mu nie je nič dlžná a vracia mu údery.

Prečo sa film oplatí vidieť?

  • Film sa odohráva na psychiatrii, čo je už samé o sebe divácky žiadané.
  • Postava sestry Ratchedovej je snáď jednou z najodpornejších ženských filmových predstaviteliek.
  • Atmosféra je dusivá, úzkostná, a čím sa príbeh blíži k vyvrcholeniu naberá na obrátkach.
  • Napriek všetkému vám Randle naozaj zdvihne náladu, rovnako ako pacientom.

Amadeus

Rok 1984, 8 oscarov

Wolfgang Amadeus Mozart je najznámejší skladateľ všetkých čias. V snímke Amadeus je predstavený očami starnúceho Antonia Salieriho, ktorý spomína na Amadea ako na svojho najväčšieho kariérneho soka.

Mozart je neskutočne talentovaný mladík, ktorý si s ničím príliš neláme hlavu, jednoducho iba robí to, čo ho baví. Medzitým žúruje, nákazlivo sa rehoce a miluje. Seba, svoju ženu a život. Jeho protipólom je Salieri, zodpovedný, vzdelaný a pracovitý skladateľ. A nech sa snaží ako chce, nedarí sa mu povýšiť svoje umenie nad to Mozartove.

Neskôr, len ako 35-ročný Mozart ochorie, dostáva vysoké horúčky a umiera. Film si kladie otázku: Prečo Mozart skutočne ochorel? Je za tým niekto? Čo sa dialo posledných pár týždňov jeho života?

Prečo sa film oplatí vidieť?

  • Nedá sa povedať, že je Amadeus natočený striktne podľa skutočných udalostí (reálne bol Salieri uznávaný rovnako ako Mozart, tým pádom nemal potrebu s ním súperiť). Napriek tomu je to záhadno a tajomno okolo rivality dvoch velikánov fascinujúce a vyvstáva otázka, či na tom naozaj len niečo nebude!
  • Natáčalo sa v Prahe, kvôli čomu sa Forman vrátil do rodnej krajiny.
  • Hudba.
  • Amadeus sa považuje za najlepšie nakrútený životopisný film muzikanta. Vôbec.
About