4 knihy, ktoré otvoria oči každému

Človek má počas života stretnúť minimálne jednu správnu osobu a prečítať sedem kníh, ktoré mu dajú niečo do života. Dnes vám prinášame aspoň 4 z nich. Poučné a praktické diela sú z oblasti ekonómie, psychológie a priložili sme aj jednu z krásnej literatúry.

Najbohatší muž v Babylone – George Samuel Clason

Kratučká kniha patrí k najlepším dielam o ekonómii. To, čo ju robí výnimočnou, je ľudský a jednoduchý spôsob, akým je koncipovaná. Obsahuje príbehy z Babylonu, ktoré sa udiali pred vyše 6 000 rokmi. A zdá sa, že ľudia sa počas tisícov rokov takmer vôbec nezmenili. Napísaná je rozprávkovým štýlom, no ponúka rady, ako sa stať finančne zabezpečeným, a zároveň spokojným v živote. Hlavná myšlienka znie: človek sa stane bohatým tak, že na sebe bude tvrdo pracovať, bude pokorný a naučí sa šetriť.

Myslenie rýchle a pomalé – Daniel Kahneman

Autor, držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu, oboznamuje čitateľa so spôsobom, akým myslíme. Kahneman vidí do ľudskej mysle, je zrejmé, že ju má prečítanú. Tvrdí, že každý človek má dva systémy, prvý je ten intuitívny a druhý je logický a racionálnejší. Knihu nezhltnete na pár posedení, je potrebné plné sústredenie na študovanie. No vedomosti a skutočnosti, ktoré prináša, stoja za každú minútu strávenú nad jej stranami. Budete vedieť, ako sa vyvarovať chybám v rozhodovaní, a to ako v pracovnom, tak aj v osobnom živote.

Alchymista – Paulo Coelho

Jedna z  najpredávanejších kníh v histórii, napísaná perom brazílskeho spisovateľa, je o putovaní pastiera za zakopaným pokladom. Alchymista je pretkaný zážitkami, skúškami a dôležitými stretnutiami, ktoré sa hrdinovi počas putovania stávajú. Čím bližšie sa dostáva k cieľu cesty, tým bohatšie sú jeho skúsenosti. Vyzerá to tak, že ho formuje samotná cesta a cieľ nie je až tak podstatný. Hlboká myšlienka vyplývajúca z príbehu sa dá aplikovať na život snáď každého človeka. Odvaha, trpezlivosť a vytrvalosť prinášajú ľudskej duši pokoj.

Zbrane vplyvu – Robert R. Cialdini

Autor je sociálnym psychológom a jeho dielo Zbrane vplyvu je dnes už klasikou. Hovorí o všetkých typoch používania manipulácie s ľudskou psychikou. Používa na to pútavý štýl, kniha určite nie je ťažkou filozofickou rozpravou. Prečítať ju sa odporúča všetkým ľuďom, ktorí chcú rozbehnúť biznis, a tým pádom túžia vedieť na základe čoho sa človek rozhoduje, a následne aj nakupuje. Na druhej strane sa Cialdini snaží poradiť bežnému človeku, aby nevyhadzoval na zbytočnosti a dával si pozor na marketingové nástrahy, číhajúce na každom kroku.

About