5 dôvodov, prečo je dobré dať si detox od telefónu

Závislosť číslo jedna v dvadsiatom prvom storočí – mobilný telefón. Alebo ako by sme ho inak mohli nazvať tretia ruka či zbytočné strácanie času. Cítite sa aj vy podobne ako väčšina populácie a horekujete nad zameškanými minútami strávenými “scrollovaním”? Dajte si s nami očistu a budeme spoločne svieži ako po jarnom detoxe.

Päť ľahkých krokov, ako na to

1. Ranná rutina

Ráno len čo otvoríme oči, chytáme do ruky mobil. Klasicky zapíname wifi, skontrolujeme messenger a novinky. Stala sa z toho každodenná ranná rutina, ktorej bezdôvodne prikladáme veľký význam. Skúsme si miesto toho radšej nájsť iný zvyk. Ja som sa naučila si ráno v kľude urobiť čaj, a kým sa mi chladí na požadovanú teplotu, venujem sa rannej hygiene.

2. Počas dňa

Počas bežných domácich činností si dajme telefón do skrinky alebo ho úplne vypnime, aby nás nerušil. Vďaka tomu budeme schopní sa na jednotlivé činnosti sústrediť ľahšie a zistíme, že čas zrazu neuteká tak rýchlo, ako keď sa v každej voľnej chvíli dívame na to, “čo je nové”.

3. Voľný čas

Keď ideme na prechádzku alebo si s kamarátmi sadnúť na pivo, telefón si so sebou neberme. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že v týchto momentoch nám ho vôbec netreba? Ostatní ľudia pár hodín počkajú a my sa budeme naplno venovať prítomnému okamihu.

4. Večerná rutina

Pred spaním mávame tradičnú večernú rutinu, ktorá vyzerá podobne ako tá ranná – zabíjame posledné chvíle dňa s prstom nalepeným na dotykovej obrazovke. Namiesto večernej kontroly Instagramu si zvyknem prečítať knihu, zacvičím si jógu, vyvetrám okno a zaľahnem.

5. Zbytočné nekonečné kontrolovanie

Na sociálne siete si chodíme po dve veci – pozliepať škrupiny nášho rozpadnutého ega alebo sledovať životy iných ľudí. Čo tak sa radšej venovať svojim aktivitám a pracovať na sebe? Mali by sme sa snažiť prestať nariekať a držať si istý odstup od virtuálneho sveta. A vypnúť si aspoň na pár hodín mobil.

Výsledky detoxu

Výsledky sa dostavia takmer okamžite, aj keď je možné, že prv budeme pociťovať abstinenčné príznaky. Tie po pár chvíľach prejdú a zrazu máme viac času. Šetríme si oči. Ľahšie sa sústredíme. Počujeme svoje myšlienky. A hlavne, všímame si to, čo sa okolo nás skutočne deje.

About