5 vecí, ktoré vám nesmú chýbať v záhrade

zahradny-ratanovy-nabytok

Premýšľate nad realizáciou okrasnej i úžitkovej záhrady a robíte si zoznam vecí, ktoré by vám v nej rozhodne nemali chýbať? Pomôžeme vám. Nasledujúce riadky si doň určite poznačte.

Kvalitné sedenie

Sedenie je jednou z najdôležitejších súčastí záhradnej architektúry či terasy. Na trhu nájdete veľa typov posedení, až vám možno príde ťažko rozhodnúť sa len pre jedno. Mimoriadne obľúbené sú ratanové sedacie súpravy, ktoré si získali popularitu z mnohých dôvodov. Nielen, že vyzerajú jedinečne a dokážu každej záhrade dodať ten správny šmrnc, nie sú ani finančne náročné a jednoducho sa udržiavajú čisté. Ďalšou možnosťou sú zostavy z prírodného dreva, kovový nábytok, prípadne špeciálne látkové sedenie, ktoré dokáže odolať nepriazni počasia. Sedenie, ktoré si vyberiete, budete používať nielen jednu sezónu, takže si dobre zvážte všetky pre a proti vybratého záhradného nábytku.

Substráty a hnojivá pre určený typ rastliny

Ak sa chystáte na výsadbu záhonov so stromami a kvetmi, nesmú vám chýbať sadenice a hnojivá, ktoré urýchlia rast a pomôžu s vitalitou. Pozorne si prečítajte návod a hnojivá či substráty vyberajte presne podľa typu rastliny. Tie sa od seba odlišujú nielen vzhľadom ale i nárokmi na život. Práve tie sú skvelo obsiahnuté v hnojivách a substrátoch, ktoré rastlinám dodajú presne to, čo potrebujú.

Okrasné kvetináče a hrantíky

Aj keď budete pestovať kvety v záhonoch, stavíme sa s vami, že ich budete chcieť mať napríklad aj na terase, prípadne na oknách. Už ste premýšľali, v akom duchu sa vaša záhrada a terasa ponesie? Uprednostňujete terakotové kvetináče, prípadne ratanové typy, ktoré by skvelo korešpondovali s ratanovým sedením, alebo jednoduchšie, plastové verzie? Popremýšľajte, akým štýlom sa bude exteriér vašej domácnosti uberať a podľa toho zvoľte aj samotné kvetináče. Môžu byť v rôznych veľkostiach, dokonca, ak túžite po odlišnosti, môžu byť aj v rôznych dizajnoch. Výsledný efekt bude určite zaujímavý. Ak však túžite po priestorovej harmónii, dodržujte rovnaké štýlové prevedenie.

Osvetlenie

Môžete zvoliť stojace lampy, klasické osvetlenie po stenách alebo na plote, populárne svietiace reťaze s lampiónmi alebo záhradné svietniky, do ktorých umiestnite sviečky. Docieľte skvelý efekt počas dlhých letných večerov, kedy vaše osvetlenie vynikne ešte viac. Či už vám učaroval minimalizmus alebo čoraz obľúbenejší vidiecky štýl, staviť na kvalitné osvetlenie, ktoré zároveň vyzerá efektne, nie je nikdy na škodu.

Slnečník, prístrešok alebo pergola

Pred slnkom sa treba chrániť! Okrem vyššie uvedených je v hre aj altánok, ten vás tiež spoľahlivo skryje pred pôsobením slnečných lúčov. Dbajte na to, aby ste počas obeda nesedeli na záhrade na priamom slnku, mohli by ste si privolať nemalé zdravotné ťažkosti od úpalu až po nebezpečnú rakovinu kože. Myslite na to už počas projektovania vašej záhrady!

About

Barbora pracuje ako copywriterka a redaktorka v online aj printových médiách už viac ako trinásť rokov. Napriek tomu, že má vyštudovanú environmentalistiku, tvorila už počas strednej školy a neskôr počas vysokej školy prispievala článkami do mnohých ženských magazínov. Vo voľnom čase ju okrem písmenok zamestnávajú najmä dve deti - šesťročný Maxim a ročný Theo.