Aby vyrezané tekvice vydržali čo najdlhšie

Pomaly, ale isto nastáva čas, kedy naše terasy, záhrady, balkóny a vchody začnú zdobiť oranžové „hlavy“ rôznych veľkostí a stupňov strašidelnosti. Tekvice sú symboly jesene a pozvánka do najkrajšieho melancholického ročného obdobia. Nastala jeseň. Čas sviečok, ranných hmiel a teplých papúč.

Jeseň má svoje čaro a vyrezané tekvice tomu ešte viac napomôžu

Keď sa chystáte dekorovať, môže vás tešiť aj fakt, že z jednej tekvice máte plno úžitku. Jej jadierka môžete upiecť a krátiť si chvíle pred televízorom ich lúskaním. Z dužiny dokážete uvariť perfektný vývar pripomínajúci slepačiu polievku. V neposlednom rade využijete aj zvyšok tekvice a to tak, že ju jednoducho vyrežete. Vytvoríte tak „dušičkovú“ dekoráciu, ktorá je priam ideálna pre tieto prvé chladné večery.

Tekvice nemusia byť iba strašidelné tvory ceriace zuby

Pri vyrezávaní skutočne platí, že fantázii sa medze nekladú. Nemusí to byť vždy hrozivý „bubák“  s vycerenými zubami a veľkými očiskami. Do tekvicovej dužiny môžete vyrezať čokoľvek. Vlnky, pásiky, bodky, dokonca pomocou vŕtačky spraviť aj malé dierky, ktoré po zapálení čajovej sviečky vytvoria perfektnú a zaujímavú dekoráciu. Vyrežte napríklad svoje meno alebo nejaký vtipný nápis.

Ako pri vyrezávaní postupovať, aby tekvica vydržala čo najdlhšie

V prvom rade je potrebné tekvicu poriadne opláchnuť z vnútornej strany. Keď ju vydlabete a povyberáte celú dužinu, ostane vo vnútri kopu vlhkosti. Práve preto sa odporúča použiť savovú vodu, alebo ocot. Mnohí využívajú aj kúpeľ v sóde bikarbóne. Miesta, kde ste zasahovali s nožom po natretí vazelínou, dlhšie udržia svoj tvar a nezachytí sa na nich tak rýchlo pleseň.

Niektorí vyrezávači tekvíc používajú aj fígeľ s drevenými pilinami. Tie totiž nasiaknu do seba vlhkosť a tekvica sa nescvrkne tak skoro. Nuž a posledný skvelý tip, aby tekvica vydržala čo najdlhšie, je prestriekať ju lakom na vlasy. Ten sa zvykne používať aj na sušené kvety, keď ich potrebujete mať dlho pokope.

About