Ak sa vám pokazil spotrebič, nemusí to nutne znamenať jeho koniec

Ak by sme mali nájsť druh odpadu (okrem plastov), ktorého často vytvárame zbytočné množstvo, bol by to určite elektroodpad. To množstvo rôznej elektroniky, či domácich spotrebičov, ktoré pravidelne končia na skládkach, je naozaj veľké.

Časté poruchy sa dajú ľahko vyriešiť. Treba však v prvom rade chcieť

A pritom ide často o fungujúce kusy, prípadne také, v ktorých by stačilo vymeniť jednu súčiastku a mohli by fungovať ešte niekoľko ďalších rokov. Zatiaľ čo vyhadzovanie fungujúcich zariadení sa deje hlavne pri mobilných telefónoch, keď často ani nepotrebujeme novší model, ale kupujeme si ho len z rozmaru, vyhadzovanie namiesto jednoduchej a lacnej opravy je „doménou“ rôznych domácich spotrebičov.

Ak by sme sa pozreli na veľké kuchynské spotrebiče, zrejme najčastejšie sa kazia rúry, keď v nich prestane fungovať ohrievacie teleso. Je to pritom záležitosť za pár desiatok eur. A nebýva problém ani s hľadaním ohrievacieho telesa na konkrétnu rúru. Často totižto jeden diel pasuje na viacero značiek, napríklad Gorenje náhradné diely zväčša pasujú aj na rúry Mora.

Aj neslávne poruchy práčok nemusia byť konečné

V podstate všetko vyššie uvedené platí aj na práčky. Tie často vyhadzujeme predčasne, keď by stačilo vymeniť jednu lacnú súčiastku a mohli by ste prať ďalej ďalšie roky. Rovnako tak je častým problémom porucha ohrievacieho telesa, ktoré sa stará o ohrievanie vody.

Poruchové sú však aj ložiská do práčky. Konkrétne pri nich si však treba dávať pozor na dobré tesnenie. Inak môžete mať akokoľvek kvalitné ložisko ak sa do neho dostane voda, na hrdzu nebudete dlho čakať. Taktiež platí, že množstvo dielov pasuje na rôzne značky a modely pračiek a tak zohnať ten správny by nemal byť žiadny problém, nech máte akúkoľvek práčku.

Zdroj obrázka:

Autor: LightField Studios / Shutterstock.com