Akné trápi aj dospelých: Ako sa starať o problematickú pleť

akne-v-dospelosti

K najčastejším problémom s pleťou patrí práve akné, ktoré už dávno nie je doménou násťročných, trápi takmer polovicu dospelých bez ohľadu na vek a pohlavie. Ako sa s ním popasovať?

Akné sa zväčša objavuje na tých častiach tela, kde je najviac mazových žliaz, teda na tvári v tzv. T zóne, na hrudníku alebo na horných častiach chrbta. Nedokonalosti pleti nie sú len problémom dospievajúcich, dokážu potrápiť až polovicu žien starších ako 25 rokov.

Naučte sa ošetrovať aknóznu pokožku

Pri miernych formách akné postačí pravidelná kozmetická starostlivosť, pri ťažších formách je vhodná konzultácia s lekárom, ktorý odporučí vhodnú celkovú terapiu vrátane liekov a špeciálnych ošetrení. Liečba akné vždy vyžaduje čas, trpezlivosť a dôslednosť. A tiež správnu starostlivosť, čistenie a ošetrovanie pleti vhodnými kozmetickými prípravkami. Súčasťou každodennej starostlivosti by malo byť používanie špeciálnej kozmetiky na problematickú pleť, ktorá pomáha čistiť pleť, stabilizovať činnosť mazových žliaz, odstraňuje rohovú vrstvu na povrchu pokožky, uvoľňuje ústie mazových žliaz a pôsobí protizápalovo a dezinfekčne. Nevyhnutné sú vždy tri základné kroky starostlivosti – čistenie, tonizácia a ošetrenie krémami. Zásluhou takejto starostlivosti sa vám pleť odmení upokojením, zmiernením ťažkostí, zjednotením tónu pleti, minimalizáciou rozšírených pórov a zápalových prejavov. Špeciálne prípravky pleť účinne čistia, uvoľňujú póry, obmedzujú nadmernú produkciu kožného mazu, pomáhajú eliminovať baktérie spôsobujúce vznik pupienkov. Navyše dodajú mastnej či zmiešanej pokožke sviežosť, hydratáciu a dostatočnú ochranu.

Dôležitá je hydratácia bez upchávania pórov

Na dennú starostlivosť o problematickú pleť používajte špeciálnu kozmetiku, najlepšie s obsahom látok ako je kyselina mliečna alebo salicylová, L-karnitín, čajovníkový olej, aloe vera či zinok.

3 KROKY STAROSTLIVOSTI O PROBLEMATICKÚ PLEŤ

1. ČISTENIE PLETI

Každodenná starostlivosť: Nevyhnutným základom starostlivosti o problematickú pleť je jej čistenie a odličovanie, a to aj napriek tomu, že sa nelíčite. Na pleti sa v priebehu dňa hromadí maz, pot a tiež prach, peľ a všetky nečistoty z vonkajšieho prostredia. Preto je nevyhnutné pleť každý večer dôkladne očistiť. Len dokonale vyčistená pleť môže počas spánku nerušene regenerovať, dostatočne „dýchať“ a vstrebávať ošetrujúce prípravky. Nepodceňujte však ani ranné čistenie pleti. V noci tiež funguje samočistiaci proces pleti, keď sa vylučuje pot a maz. Ranným čistením tieto nečistoty odstránite a umožníte ošetrujúcim a výživným zložkám denných krémov dostať sa tam, kam majú. Preto má aj ranné čistenie svoj význam.

Občasná starostlivosť: Raz za čas, cca 1x týždenne, použite jemný píling, odstránia sa ním odumreté kožné bunky, ktoré upchávajú póry.

2. TONIZÁCIA

Ďalším krokom starostlivosti je dočistenie a tonizácia; pleť rozjasní, osvieži a zároveň uvoľní upchaté póry a pripraví pokožku na aplikáciu pleťového krému. Vhodným prípravkom je pleťová voda či tonikum.

3. ZÁVEREČNÉ OŠETRENIE

Po dôkladnom očistení ošetrite pleť ľahkým hydratačným krémom alebo špeciálnym krémom na aknóznu pleť, ktorý poskytuje potrebnú hydratáciu, pleť zmatňuje a reguluje tvorbu kožného mazu.

Nikdy sa nesnažte pupienky násilne vytláčať. Toto úsilie vedie väčšinou k prasknutiu komedónu v hĺbke kože, k rozšíreniu zápalu, vzniku bolestivých pupienkov a často aj jaziev. O správnom ošetrovaní sa poraďte s lekárom alebo s kozmetičkou.

About

Barbora pracuje ako copywriterka a redaktorka v online aj printových médiách už viac ako trinásť rokov. Napriek tomu, že má vyštudovanú environmentalistiku, tvorila už počas strednej školy a neskôr počas vysokej školy prispievala článkami do mnohých ženských magazínov. Vo voľnom čase ju okrem písmenok zamestnávajú najmä dve deti - šesťročný Maxim a ročný Theo.