Ako funguje a ako sa čistí filter pevných častíc?

Čo sa životného prostredia a automobilov týka, najhoršie sú na tom dieselové motory. Aj keď si odmyslíme rôzne hybridy a „nafťáky“ porovnáme s obyčajnými benzínovými motormi, stále sú omnoho „špinavšie“. Produkujú totiž až dvestonásobne viac pevných častíc sadzí ako benzínové motory.

Najskôr sa riadiaca jednotka pokúsi o regeneráciu filtra pevných častíc

To, čo sme spomínali v úvode, je dôvodom, prečo sa už roky do dieselových áut montujú filtre pevných častíc (bežne označované skratkou DPF). Ide o mechanický filter, ktorý zachytáva častice kovu a minerálne čiastočky z paliva a oleja.

Keďže ide o filter, tak je pochopiteľné, že časom sa zanesie. Čo nasleduje potom? Nie, majiteľ vozidla nemusí hľadať, v ktorej predajni autodielov majú najlepšiu filtra pevných častíc cenu. Automobily vybavené filtrom pevných častíc majú totiž samočistiacu funkciu, ktorá sa nazýva aj regenerácia DPF.

Pre absolvovanie úspešnej regenerácie DPF musí vodič ísť zhruba 10 – 15 minút plynulo v stredných otáčkach so zaradeným vyšším prevodovým stupňom. Riadiaca jednotka auta vtedy upraví chod motora tak, aby sa sa dočasne zvýšila teplota výfukových plynov až na približne 650 stupňov. A takéto horúce výfukové plyny vypália čiastočky zachytené vo filtri.

Ak regenerácia filtra pevných častíc už nestačí, je tu repas

Ak ste aktívny vodič, tak vám musí byť jasné, že nie vždy situácia v premávke umožňuje vykonanie regenerácie DPF v plnom rozsahu. Pokiaľ však máte auto s filtrom pevných častíc, mali by ste sa o to v maximálne možnej miere snažiť vždy, keď to bude potrebné. Opätovaná ignorácia regenerácie DPF môže viesť k úplnému zaneseniu tohto filtra, čo máva za následok citeľné zníženie výkonnosti vášho auta a v najhoršom prípade aj jeho vážne poškodenie.

Dobrou správou je, že ani prípadné úplné zanesenie filtra pevných častíc nie je dôvod na investíciu do nového. Lacnejším riešením je výhodný repas DPF. Ten sa robí niekoľkými metódami, ale tou úplne najideálnejšou je čistenie filtra pevných častíc pomocou certifikovaného zariadenia, ktoré sa naň napojí a vytvorí s ním uzavretý okruh. Na báze kvapaliny následne toto zariadenie zbaví váš DPF aj častíc, ktoré sú inými spôsobmi neodstrániteľné.

Zdroj obrázka:

Autor: Konstantin Savusia / Shutterstock.com