Ako je na tom Slovensko s prípravou na elektromobilitu?

Asi neexistuje téma, ktorá by vodičov rozdeľovala viac ako elektromobilita. Autá na čisto elektrický pohon majú tak svojich zástancov, ktorí v nich vidia budúcnosť, ale tiež sa nájde dosť ľudí, ktorí považujú elektromobily za slepú uličku vo vývoji.

Vodičov zaujíma v prvom rade cena

Každopádne, so znečisťovaním ovzdušia sa niečo robiť (akútne) musí a zatiaľ to vyzerá tak, že v tomto smere jedna z najväčších zmien dohľadnej budúcnosti bude práve prechod zo spaľovacích motorov na elektrické. Preto sa na to musíme pripraviť.

Teoreticky sa dá povedať, že vodiči sa pripravia ľahko. Stačí, aby ešte klesli ceny elektromobilov na úroveň porovnateľnú so spaľovacími motormi a keď bude treba, budú si ich kupovať. Len ešte vyriešiť nabíjanie.

Ak bývate v rodinnom dome, nie je to až taký problém, ale čo obyvatelia bytoviek? Ale to už si vyžaduje riešenie na úrovni štátu. Otázkou teda ostáva, ako to zatiaľ vyzerá s prípravou na elektromobilitu u nás?

V čom je naša najväčšia slabina?

Fanúšikov elektromobilov nepotešíme. Dlhodobo sa pohybujeme na posledných priečkach v rámci Európy. A aj keď sa pomalými krokmi zlepšujeme, toto tempo je príliš pomalé. A čo konkrétne sa v tomto smere hodnotí?

Trojicu kľúčových faktorov tvorí stav a vyspelosť trhu s elektromobilmi, celkové náklady na vlastníctvo elektromobilu a stav nabíjacej štruktúry. Práve posledný faktor je zatiaľ najväčšou prekážkou v masovejšom rozšírení elektromobilov.

To sa však netýka len našej krajiny, ale Európy celkovo. Aj krajiny, ktoré sú momentálne lídrami v pripravenosti na elektromobilitu ako Nórsko, Holandsko, či Veľká Británia, majú najväčšiu slabinu najmä v stave nabíjacej štruktúry.

Našťastie však stále pribúdajú nové riešenia tohto problému, napríklad modulárne smart stožiare verejného osvetlenia, ktorých súčasťou môže byť aj nabíjačka pre elektromobily. Z hľadiska elektromobility sú takéto stožiare zaujímavé najmä pri riešení moderného osvetlenia parkoviska. Práve takéto a podobné riešenia sú momentálne to, čo na ceste k elektromobilite najviac potrebujeme.

Zdroj obrázka:

Autor: Halfpoint / Shutterstock.com