Ako si poradiť s malou mestskou záhradou?

Tiež patríte k tým šťastlivcom, ktorým sa po dlhom čase konečne splnil sen a mali možnosť vymeniť svoj panelákový byt za malý mestský domček? Áno, mať svoj vlastný priestor vedľa domu, vymeniť rannú kávu na balkóne za pohodu na slnečnej terase má niečo do seba. A aj keď sú mestské pozemky väčšinou malé, predsa ponúkajú neporovnateľne vyšší komfort realizácie ako bežný balkón bytového domu. Vtesnať však všetko, po čom sme celý život snívali, do pár metrov štvorcových nášho pozemku chce naozaj riadnu dávku predstavivosti a tvorivého ducha.

Z každého rožka troška

Aj keď bývanie v dome má množstvo výhod a benefitov, rozhodne nie je pre každého. Ak však patríte medzi tých, ktorým nerobí problém zašpiniť si ruky od hliny, vyblázniť sa dá aj na menšom pozemku. Treba si len určiť priority a záhradu navrhnúť tak, aby si tu našiel každý člen rodiny svoj malý kúsok priestoru. Možno si niekto povie, že nie je žiaden problém poradiť si s malým priestorom. Opak je však pravda.

Práve malé záhrady sú na rozloženie rôznych plôch najnáročnejšie. Uspokojiť nároky našich najmenších vyžaduje zapracovať do priestoru aj kúsok trávnatej plochy či pieskovisko. Pani domáca by iste nepohrdla menším kvetinovým či bylinkovým záhonom a domáci majstri budú určite potrebovať na svoje náradie malú kôlničku, pretože garáž je na takéto účely tabu.

A to najdôležitejšie je, samozrejme, terasa. Tá iste nesmie chýbať pri žiadnom rodinnom dome! Dostať toto všetko do tých pár metrov štvorcových už chce len dokonalý plán a šikovné ruky.

Výhody a nevýhody bývania v mestskom dome

Dalo by sa povedať, že komfort, ktorý nám bývanie v dome ponúka, je s bývaním v byte neporovnateľný. Možnosť vybehnúť si na dvor, kedy nám len napadne, alebo si odtrhnúť čerstvú zeleninu alebo ovocie je niečo, čo panelákové bývanie určite nedokáže ponúknuť.

Avšak sú tu aj menej lákavé stránky. Jednou z nich je určite dochádzka do práce či školy a škôlky. Keďže väčšina mestských zástavieb rodinných domov je situovaná v ich okrajových častiach s takmer nulovou infraštruktúrou, bez dopravy sa naozaj nikam nedostaneme. My dospelí si ešte nejako poradíme, ale ak nechceme robiť budúcich pár rokov taxikára svojim ratolestiam, musíme pri kúpe domu zvážiť aj tento fakt. A ak patríme do skupiny tých pohodlnejších, záhrada, aj keď akokoľvek malá, si vždy bude vyžadovať starostlivosť a trochu sebazapierania, čo by mohol byť pre nás niekedy problém.

Práca s domom totiž nekončí len zatvorením vchodových dverí, ako je to v byte. Starať sa o dom je nekonečný boj, niečo ako celoživotné poslanie. Malý či veľký, s okrasnou alebo úžitkovou záhradou, neustále nás dokáže prekvapovať. Ale pravda je aj to, že všetka naša snaha a vynaložená námaha sa nám dennodenne vracia v podobe nádherných výhľadov z okien do našej záhrady a slastného pocitu na duši – hoci malá, ale naša.

About