Ako si vybrať kvalitné posteľné obliečky

kvalitne-postelne-obliecky

Majú za úlohu chrániť poťah vankúša a paplóna, no častokrát sa stáva, že sa už po prvom opraní zrazia a stanú sa nepoužiteľnými.

Ak nemáte šťastie na kvalitné posteľné obliečky a pravidelne sa vám stáva, že sa vám po vypratí zrazia a vyblednú, poradíme vám, ako si vybrať kvalitné posteľné obliečky.

Materiálové prevedenie

Všímajte si predovšetkým materiálové prevedenie obliečok. Materiál by mal byť na dotyk príjemný, nemal by kúsať, škriabať. Toto všetko spĺňa hlavne bavlna, aj keď sa do popredia dostávajú aj iné posteľné obliečky ako tie bavlnené. Odporúčajú sa však predovšetkým posteľné obliečky z vysokokvalitnej bavlny, čiže obliečky buď z organickej bavlny, alebo obliečky z hladkej bavlny.

V zimných mesiacoch oceníte predovšetkým flanelové posteľné obliečky. V letných zase chladivé saténové obliečky. Ako ochranu posteľných obliečok vám odporúčame používať prehozy na postele.

O kvalite materiálu rozhoduje predovšetkým hustota tkaniny. Neodporúčame vám kupovať obliečky s hustotou, ktorá je nižšia ako 100 g/m2. Takýto materiál je riedky a na prvý pohľad zbadáte, že je veľmi tenký. Obliečky s hustotou nižšou ako 100g/m2 vám dlho nevydržia.

Zapínanie

Kvalitu posteľných obliečok ovplyvňuje aj zapínanie. Čoraz populárnejšie je zapínanie na zips. Zamyslite sa ale, keď sa pokazí zips, ste odkázaný na pomoc skúsených krajčírok, ktoré vám zasekávajúci zips odstránia a nahradia ho novým funkčným. V prípade klasického zapínania gombíkov vás takéto komplikácie nečakajú. Odpadnutý gombík prišijete behom pár minút a nebude vás to stáť ani cent. Zaplatíte jedine za nový gombík, nie za prácu. Posteľné obliečky so zapínaním na gombíky sú oveľa lepšie ako tie so zapínaním na zips.

Veľkosť

Veľkosť je rozhodujúca. Najčastejším rozmerom obliečok na paplóny sú 200×140 cm. Predávajú sa aj v predĺženej verzii 220 cm, tie sú vhodné hlavne pre osoby vyššieho vzrastu. Čo sa týka rozmerov obliečok na vankúše, predávajú sa v klasických rozmeroch 90×70 cm. Pozor, ak máte zdravotný (anatomický) vankúš, potrebujete menší rozmer obliečky na vankúš.

Skôr, ako pôjdete kupovať nové obliečky, musíte poznať veľkosť vankúša a paplóna.