Ako vybrať repasovaný herný počítač

S neustálym prísunom novších, náročnejších hier aj masovo rozšírených online RPG sa zvyšuje aj potreba výkonnejších herných PC. Či už patríte medzi vášnivých hráčov, alebo si len občas chcete vyskúšať nový herný zážitok, možno čoskoro zistíte, že klasický kancelársky počítač či multimediálny počítač už na vysoké nároky nestačí. Skrátka nestíha. Buď na ňom hru ani poriadne nerozbehnete, alebo sa vám začne nepríjemne sekať.

V takom prípade je najvyšší čas pozrieť sa po výkonnejšie hernej zostave. Je však potrebné počítať s faktom, že kúpa úplne nového herného počítača nie je úplne lacnou záležitosťou. Riešenie však existuje aj pre tých, čo musí vyjsť s obmedzeným rozpočtom. Ide o repasovaný herný počítač.

Repasovaný herný PC predstavuje výbornú alternatívu pre všetkých hráčov, ktorí nechcú siahať hlboko do peňaženky. S repasovaným modelom získate našlapaný stroj za rozumné peniaze. Ušetríte a možno vám ostanú aj nejaké financie na novú hru.

Dôležité faktory, ktoré treba pri kúpe herného PC zvážiť:

Aké hry chcete hrať?

Ide o prvú myšlienku pred nákupom nového PC na hry. Najnovšia 3D strieľačka z pohľadu prvej osoby bude takmer určite vyžadovať výkonnú grafickú kartu. Na druhú stranu, strategické hry budú potrebovať výkonný procesor s rýchlym rozhraním, aby zvládal rýchlosť hrania a dokázal rýchlo spracovávať dáta.

Mnoho real-time a online strategických hier potom vyžaduje rovnováhu medzi grafikou a procesorom. Je tiež stále ťažšie odlíšiť od seba jednotlivé žánre hier. Je výrazný rozdiel hrať online pokerový turnaj alebo hrať Battlefield online s desiatkami ďalších hráčov.

Nakoniec je dobré zvážiť, či chcete primárne herný počítač. Ak v tom máte jasno a s ostatnými činnosťami a funkčnosťami pri PC nepočítate, môžete sa zamerať na vyladený repasovaný herný počítač, ktorý ponúka optimálny výkon pre hranie hier.

Grafika

Snáď najdôležitejší faktor u herného PC. Grafická karta bude pravdepodobne tvoriť cca 1/3 celkových nákladov za nový herný počítač a zároveň u nej platí, že šetriť sa nevypláca.

Pokiaľ ide o značky grafických kariet, obľúbené sú grafiky z dielní AMD alebo nVIDIA, u ktorých sa oplatí sledovať ich posledné produktové rady. Dobrou voľbou sú aj dvojité grafické karty umiestňované do dvoch slotov na doske.

Úspory za grafickú kartu môže dosiahnuť práve nákupom repasovaného herného PC, ktorý obsahuje niektorý z nových herných modelov. V niektorých prípadoch sa dajú nájsť zľavy až 60-70% z klasickej kúpnej ceny. Skúste to napr. na inComputer.sk.

Samozrejme nesmiete zabúdať ani na možnosti vášho monitora a základnej dosky. Ak nezvláda dve grafické karty alebo monitor podporuje len nižšie rozlíšenie, nemá zmysel si kupovať tú najlepšiu grafiku na trhu.

Procesor a výpočtový výkon

Bude potrebné zvážiť, aký výkon od PC očakávate, aby vám hra bežala rýchlo a bez sekania. Opäť platí, že pri hraní moderných PC hier sú vyššie požiadavky na výkon. Bez kvalitného procesora (min. Intel i5 alebo vyššieho) sa tak už nezaobídete.

Z konkurenčnej stajne potom ide o radu AMD Phenom alebo FX. Chybu samozrejme neurobíte, ak pôjdete rovno po najnovších modeloch procesorov. V tomto prípade však počítajte s výrazne vyššou cenou procesora až v desiatkoch tisíc.

Pamäť RAM

Väčšina rozhodovaní sa doteraz točila okolo dosiahnutia rovnováhy medzi výkonnou grafikou a výkonom procesora. Ďalším faktorom je však aj dostatok operačnej pamäte RAM, ktorá výrazne urýchľuje spracovanie dát a tým i herný pôžitok.

Ak sa pozeráte po pamäťových moduloch, siahnite po rýchlosti 1600 MHz alebo rýchlejších. Čo sa týka veľkosti, u herného PC chcite minimálne 16 GB RAM. Finančnú úsporu opäť môže predstavovať nákup repasovaného PC na hry, ktoré už má komponenty vyladené, takže výrazne ušetríte.

Ako ušetriť pri nákupe

Veľký výber repasovaných herných počítačov nájdete na stránkach www.incomputer.sk. Všetky ponúkané zostavy sú pred predajom testované a nahradené prípadné chybné časti. V ponuke nájdete výkonné herné stroje so zľavou viac ako 60 % a zárukou na 12 mesiacov!

About