Ako vytvoriť ideálne detské ihrisko v záhrade

Deti si príležitosť na hru nájdu takmer vždy, ale vytvoriť im dobré podmienky na rozvíjanie ich schopností doma na záhrade má svoje veľké výhody. Mať ihrisko na dvore je pre deti veľmi komfortné a rodičom zjednodušuje dohľad. Chce to len trochu plánovania a prípravy. Preto vám v tomto článku prinášame niekoľko tipov, ktoré vám umožnia vytvoriť na vašej záhrade to pravé kráľovstvo detských hier.

  1. Hojdačky, pieskovisko a ďalšie radosti 

Deti obľubujú pestrosť. Ak im preto zabezpečíte viacero možností, ako sa na ihrisku pohybovať a užívať si, postarajú sa o zvyšok a budú si užívať radosť na trampolíne, pieskovisku či hojdačke. Hračky do záhrady a iné zariadenie však nemusíte kupovať jednotlivo. Dobrú a kompaktnú kombináciu rôznych hier ponúkajú hracie zostavy, ktoré oceníte, ak máte menšiu záhradu. Väčšinou kombinujú šmykľavku, zariadenie na lezenie a pohyb, často aj hojdačku a ďalšie drobnosti. 

  1. Obľúbené detské domčeky 

Súkromie je dôležité. Niektorí z nás majú príjemné spomienky na to, ako sme ako deti stanovali na záhrade či sa schovávali v provizórnom “bunkri”. Miesto, kde sa môžu schovať a vymýšľať, čo budú robiť ďalej je pre deti veľmi dôležité. Túto úlohu môže plniť stan, malý altánok alebo špecializovaný záhradný domček pre deti. Detský domček do záhrady poslúži aj pri schovávačke, ako miesto na oddych v tieni a tiež miesto, kde nájdu deti všetky hračky do záhrady. Dospelákom vstup zakázaný! 

  1. Hlavne bezpečne

Venujte pozornosť bezpečnému používaniu zariadenia ihriska a jednotlivých hračiek a dostatočnú vzdialenosť medzi jednotlivými zariadeniami. Detské hojdačky potrebujú dostatočný priestor pre pohyb (zhruba dvojnásobok jej výšky do oboch smerov). Tam však bezpečnosť detského ihriska nekončí. Dôležitý je aj povrch – pády alebo pošmyknutia sa občas prihodia, preto je dobré zabezpečiť bezpečný povrch. K dispozícii sú rôzne gumové povrchy, ale poslúži aj drobný štrk či piesok. Kontrolovať okolie ihriska pre ostré hrany plotu či záhradné zariadenie, ktoré by mohlo deťom ublížiť sa vyplatí tiež. Súčasťou bezpečnosti je, samozrejme, aj trochu údržby (napríklad uvoľnenej hojdačke), čistenia a upratovania, ale čo by sme pre deti neurobili, však? 🙂

  1. Plánujte vopred – nech ihrisko rastie s deťmi

Deti rastú rýchlo a ich hry sa menia. Pri zariaďovaní ihriska majte preto na pamäti, že o niekoľko rokov deti “odrastú”. Zariadenie by sa malo dať jednoducho nahradiť robustnejším kusom (napríklad pri šmykľavkách) alebo upraviť (výška hojdačky). Prípadne naplánujte rozšírenie ihriska vopred – ak máte viac detí rôzneho veku, mali by si všetky nájsť niečo svoje a nemali by byť limitované nosnosťou či veľkosťou. 

Detské hračky do záhrady a zariadenie detského ihriska by mali tiež podliehať bezpečnostným normám (bezpečnosť hračiek spadá pod kód EN 71) – tie si overte u výrobcu. Čo všetko do svojho ihriska umiestnite je na vašom uvážení. Či už si však vyberiete hojdačky, pieskoviská, trampolíny, domčeky, šmykľavky alebo čokoľvek iné, majte plán a pamätajte na dohľad a bezpečnosť svojich detí. Výsledkom bude veľa radosti pre všetkých.

About