Ako zabezpečiť pre deti bezpečné skákanie na trampolíne?

Trampolíny patria k jedným z najpopulárnejších záhradných aktivít. Nie je sa čomu čudovať, kto by nemal rád bezstarostné skákanie a nekonečné hodiny zábavy, smiechu na čerstvom vzduchu. Aby však po smiechu neprišiel plač, treba myslieť aj na otázky bezpečnosti, aby na trampolíne nedošlo k úrazom. Pripravili sme si pre vás stručný prehľad dobre mienených rád, aby bola táto jednoduchá, no obľúbená zábava naozaj zábavou.

Sú trampolíny pre deti bezpečné?

Možno si ako rodičia kladiete otázku, či je vôbec záhradná trampolína bezpečná pre deti, alebo bude lepšie, ak túto populárnu vychytávku radšej doma mať nebudete. Treba podotknúť, že ako každá zábava, rovnako aj skákanie na trampolíne si vyžaduje určité zásady, aby ste sa vyhli zraneniam. Keď ich dodržíte, do značnej miery minimalizujete riziko nepríjemných pádov a úrazov hlavy, krku, chrbta alebo končatín.

Niektorí odborníci zastávajú názor, že úplne najmenšie deti na trampolínu nepatria a odporúčajú s jej kúpou počkať, kým bude mať dieťa aspoň 6 rokov. Je to najmä kvôli tomu, že mladšie deti sú náchylnejšie na vážne zranenia, pretože si ešte nedokážu dávať na seba pozor a pri zábave sa ľahko nechajú uniesť.

Väčšine úrazov a zranení zapríčinených skákaním na trampolíne sa dá predchádzať. Jednoducho sa stačí pridržiavať základných bezpečnostných pravidiel, ktoré zabezpečia, že sa deti na trampolíne budú správať tak, ako by bolo vhodné.

Zásady, ktoré nikdy neporušujte

V prvom rade by na trampolíne nemali malé deti skákať bez dozoru dospelej osoby, ktorá dohliadne na bezpečnosť hry a v prípade potreby včas zasiahne a zabráni neželaným zraneniam. Nebezpečenstvo úrazu hrozí nielen vtedy, ak na ploche trampolíny skáče viac osôb, ako by malo, ale aj vtedy, ak dieťa nedodržiava pokyny. Ktoré sú najdôležitejšie?

  1. Na trampolíne zakážte deťom strkanie, sácanie a stanovte maximálny počet detí, ktoré môžu na nej naraz skákať. Keď sa totiž deti nechajú uniesť hrou, veľmi ľahko sa môže stať niečo nepríjemné.
  • Okrem počtu osôb neprekračujte ani maximálnu hmotnosť, na ktorú je trampolína konštruovaná. Nechcete predsa, aby sa vám roztrhla skákacia plocha, alebo sa stalo ešte niečo horšie.
  • Na trampolínu nevstupujte s predmetmi, ktoré by ju mohli poškodiť, alebo zraniť vás či iné osoby.
  • Na trampolínu nikdy nechoďte skákať s plným žalúdkom. Mali by ste počkať aspoň hodinu po jedle, aby ste neriskovali nevoľnosť.
  • Ak sú deti unavené, nepúšťajte ich skákať na trampolínu. Ich reakcie môžu byť spomalené, takže hrozí zvýšené riziko poranení, nárazov a škrabancov.
  • Z trampolíny nikdy nezoskakujte na zem, vždy použite schodíky alebo rebrík k trampolíne.

Zabezpečte si kvalitné doplnky a príslušenstvo k trampolínam

V záujme bezpečnosti by ste mali dbať na to, aby boli všetky časti trampolíny v stopercentnom stave, pomôcť vám môžu aj praktické doplnky. Vždy skontrolujte, či nie je trampolína nikde poškodená a opotrebované časti ihneď vymeňte za bezchybné. Nemusíte tak investovať do novej trampolíny, stačí vám pár eur a tú vašu môžete používať bez obáv niekoľko sezón vďaka náhradným dielom a príslušenstvu.

Takto si môžete napríklad veľmi jednoducho obmeniť slnkom a poveternostnými vplyvmi poznačené penové obloženie konštrukcie trampolíny, ale tiež kryt pružín, bezpečnostnú sieť, trampolínový rebrík alebo aj samotnú skákaciu plochu. Cenovo dostupné a kvalitné príslušenstvo k trampolínam výrazne predĺži životnosť záhradnej trampolíny.

Nakúpiť ho môžete tu: https://hop-sport.sk/prislusenstvo-k-trampolinam/

Aby ste okolo trampolíny a aj v nej udržali poriadok, oplatí sa vám zaobstarať si organizér k trampolíne, do ktorého pohodlne umiestnite napríklad obuv alebo hodinky, šperky, smartfóny a ďalšie osobné veci. Nebudú tak zavadzať na kryte pružín alebo na zemi okolo trampolíny. Tam, kde je poriadok, sa ľahšie vyhnete nešťastiu.

V prípade nečakaného úrazu majte vždy k dispozícii pohotovostnú lekárničku, aby ste mohli okamžite ošetriť škrabance a iné zranenia.

Zdroj obrázku: Martinan / stock.adobe.com