Ako zabezpečiť príjemnú teplotu v interiéri v lete a cez zimu?
Každý z nás sa chce doma cítiť príjemne, či už je horúce leto, alebo studená mrazivá zima. Ideálne teplotné podmienky v interiéri ale dokážete ovplyvniť, či už kvalitnou tieniacou technikou v lete, alebo aj správnymi návykmi, ktorými zabránite zvýšeniu vlhkosti počas chladných mesiacov.
Ako teda zabezpečiť príjemnú teplotu v interiéri v lete a cez zimu? Poradíme vám.
V lete zastierajte žalúzie proti slnku
Ak chcete mať počas letných mesiacov v interiéri príjemne, dôležité je zastierať žalúzie proti slnku. Vždy po vyvetraní všetkých okien v skorých ranných hodinách, keď nie je až tak veľmi teplo (ideálne okolo 5-6 hodiny rannej), zastrite žalúzie proti slnku, ktoré zabráni prenikaniu slnečných lúčov do interiéru a teda aj zvyšovaniu interiérovej teploty.
V prípade, že sú vaše žalúzie už staršie a netienia dostatočne, ešte pred letom objednajte nové žalúzie. Kvalitné tienenie zabráni prehrievaniu interiéru a aj počas najväčších letných horúčav budete mať vo vnútri bytu/domu príjemne.
Keďže sú letá čoraz viac horúcejšie v dôsledku klimatických zmien, kvalitné tienenie je o to viac potrebnejšie.
Nezabúdajte v lete na tienenie podkrovia
Ak bývate v dome a máte v ňom obývané aj podkrovie, nezabúdajte v lete na dobré tienenie aj týchto priestorov. Na strešné okná sú najpraktickejšie práve rolety pre strešné okná, ktoré sú vyrobené z pevnej hliníkovej konštrukcie, ktorá vám zaručí dlhú životnosť. Rolety sa ponúkajú z priesvitnej látky, ale aj z úplne zatemňujúcej látky.
Podkrovné priestory, keďže sú priamo pod strechou, sú závislé od dobrého tienenia a samozrejme aj od strešnej krytiny, ktorá tieto podkrovné priestory nebude prehrievať.
Aj pri podkroví platí, že treba vetrať skoro ráno, poprípade neskoro v noci.
V zime nárazové vetranie
V zime je veľmi dôležité práve nárazové vetranie. Predtým, ako otvoríte okná, znížte kúrenie na minimum, poprípade radiátory úplne zatiahnite, aby vám zbytočne nekúrili, keď vetráte. Vetrajte 3-5 minút do prievanu, ale určite sa zavrite do miestnosti, kde nebude otvorené okno, inak riskujete nachladnutie.
V zime je dôležité udržiavať aj správnu vlhkosť. Odporúčame kúpu odvlhčovačov, ktoré dajte najmä do miestností ako napríklad predsieň, špajza. V kuchyni pri varení používajte digestor.
Po sprchovaní/ kúpaní otvorte najbližšie okno ku kúpeľňovým dverám a vypustite nadbytočnú vlhkosť, paru von.
Zdroj obrázka:
Autor: Studio Romantic / Shutterstock.com