Aloe vera a jej účinky

aloe vera

Aloa pravá, alebo aloe vera, ako ju všetci poznáme – pochádza zo subtropických a tropických oblastí. Je to sukulentná rastlina, ktorá sa nazýva aj „rastlina nesmrteľnosti“, pretože už v starovekom Egypte mala všestranné využite. Hlavnou zložkou, pre ktorú je taká výnimočná, je polysacharid acemanán, ktorý zlepšuje nielen imunitu, ale pôsobí tiež antibakteriálne, antimykoticky a proti vírusom.

Čo od rastlinky čakať?

Verte či nie, ale táto priam zázračná rastlinka obsahuje okolo 200 významných látok, ktoré sú prospešné pre zdravotnícky aj kozmetický priemysel. Svoje uplatnenie však nájde aj v gastronómii. Pre obsah vápnika, horčíka, zinku, selénu, aminokyselín a vitamínov ju miluje celý svet. V staroveku pomáhala ľuďom pri liečení rán, tráviacich ťažkostiach či ako dezinfekcia alebo konzervant. Aj keď druhov aloy je naozaj veľmi veľa, najvzácnejšie a tie liečivé sú len tri. Ako inak – dobrého je vždy málo.

Všeliek z prírody má také rozsiahle využitie, že svet len nechápavo krúti hlavou, ako je vôbec možné, aby jedna rastlinka dokázala poskytnúť toľko prospešného pre ľudstvo. Poruchy imunity či alergie, ale aj zákerné choroby, akými sú rôzne druhy rakoviny, poruchy trávenia, zápchy, choroby pečene – s tým všetkým nám pomáha bojovať prírodnou formou. Akoby to nestačilo, aloe vera dokáže liečiť aj kožné problémy – ekzémy, úpaly, poranenia, akné aj psoriázu. Ľudia bojujúci s plesňami, lupinami alebo s krvácajúcimi ďasnami už mali možnosť vyskúšať jej spoľahlivú liečivú silu a sú nadšení. V rade účinkov nezaostáva ani liečba civilizačných ochorení, ktorých je stále viac. Cukrovka, vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol a ostatné „pliagy“.

Na aloe vera sa obráťte, keď začnete mať problémy s pohybovým ústrojenstvom, zápalmi, bolesťami chrbta a kĺbov, u žien pomáha pri bolestivej menštruácii, klimaktériu alebo pri problémoch s otehotnením. Zatočte s migrénou, nespavosťou a nervozitou ináč ako s návykovými liekmi, napríklad liečivou rastlinkou.

V kozmetickom priemysle si účinky „nesmrteľnej rastlinky“ nevedia vynachváliť najmä ženy. Ich pleť je jemnejšia, pevnejšia, vyživenejšia a vyhladenejšia. Jednoducho krásna a zdravá.

Majte svoju aloe vera aj u seba doma

Tým, že je to nenáročná rastlinka, nebojte sa jednu aloe vera zadovážiť aj priamo k vám domov. Budete ju tak mať vždy poruke. Na internete sa dočítate, ako rastlinu využívať v prípade, že chcete vyskúšať jej liečivé účinky. Má rada slnečné stanovisko a v lete potrebuje vždy mokrú pôdu, nie však premočenú. V zime zálievku minimalizujte a teplotu znížte na 5 – 10 stupňov Celzia. Nepotrebuje hnojenie, a pokiaľ ju potrebujete presadiť, substrát pre sukulenty bude tou správnou voľbou, aby sa jej dobre darilo.

About