Bez stresu do Vianoc

vianoce-bez-stresu

Vianoce sú najväčším kresťanským sviatkom, ktorý slávi väčšina ľudí bez ohľadu na vierovyznanie. Aj vám sa zdá, že od tých posledných Vianoc ubehol len mesiac? Doba je rýchla. Poradíme vám, ako si čas do príchodu Vianoc čo najviac užiť, ako si zadeliť povinnosti a napokon precítiť to pravé čaro sviatkov.

Dva mesiace do Vianoc

Možno by sa zdalo, že na prípravy je ešte čas, avšak pozrite sa, ako sa na sviatky pripravujú obchodníci! Ničím výnimočným nie sú vianočné reklamy ani vianočný tovar v obchodoch. Možno sa nám to zdá trochu otravné, avšak tak trochu sa im môžeme poďakovať, pretože nás správne naladia a doprajú nám dostatok času na prípravy, o nápadoch nehovoriac. Na čo všetko myslieť dva mesiace pred Vianocami? Výzdobu zatiaľ riešiť nemusíme, aspoň sa nebudeme trápiť, kde ju uskladníme. Môžeme však začať zisťovať, aký darček by našim blízkym urobil najväčšiu radosť. Pustite sa do nákupu vianočných darov práve v tomto období, ak by ste ich kupovali v decembri a naraz, mali by ste pocit, že kvôli sviatkom vyjdete na mizinu. Snažte sa vziať výber darčekov zodpovedne, aby mal obdarovaný skutočne pocit, že boli venované od srdca.

Už len mesiac

Adventný veniec kúpený? Nebojte sa nejaký si vyrobiť vlastnoručne. A čo adventné kalendáre pre deti? Možno im nejaký hodí do čižmy Mikuláš… Veniec aj kalendár nám budú pripomínať, koľko času do príchodu sviatkov ešte ostáva. No keďže my sme sa rozhodli prežiť predvianočné obdobie bez stresu, bude nás to len tešiť, a nie desiť. Okná si vyzdobte nálepkami, zábradlia na balkónoch alebo schodoch girlandami, zabaľte darčeky pre vašich blízkych, prípadne si dokúpte dekorácie, ktoré by sa vám ešte zišli. Nehanbite sa v aute alebo doma počúvať vianočné koledy, už nastala ich chvíľa. Na stole by nemalo chýbať citrusové ovocie, figy či rôzne druhy orechov.

Štrnásťkrát sa vyspíš a…

Dva týždne do Vianoc. Prehrabte sa v tradičných domácich receptoch a pustite sa do vypekania. Medvedie labky, murínske koláčiky, linecké koláčiky, citrónové kolieska, vínové rožky, medovníčky, šuhajdy… Ak by ste radi mali na tácke z každého rožka troška, upečte každý deň niečo. Nebudete také unavené a vypekanie si užijete. Je tu však aj ďalšia alternatíva – vianočné pečivo si viete kúpiť v potravinách alebo si ho nechať upiecť u známej cukrárky. Pečivo uskladnite v špeciálnych nádobách a podľa možnosti tak, aby vám ho rodinní členovia nezneškodnili skôr, ako prídu Vianoce. J Zabaviť ich zatiaľ môžete napríklad tradičným predvianočným upratovaním. Kresťansky založené rodiny v tomto období absolvujú vianočnú spoveď a usilujú sa precítiť to pravé čaro Vianoc.

Hurá, už zvonia zvončeky!

Už horí aj posledná sviečka na adventom venci, dočkali sme sa! Cítite ten pokoj? Presne toto sme chceli dosiahnuť. Žiaden zhon ani lov darčekov a ozdôb na poslednú chvíľu. Zájdite si ako rodina vybrať živý vianočný stromček a spoločne si ho vyzdobte. Nezabudnite pritom na vianočné koledy či punč. Večer sa prejdite po vianočných trhoch, dohodnite sa, koho a kedy počas sviatkov navštívite. A nezabudnite si nabiť baterky vo fotoaparáte a zachytiť slávnostné okamihy nielen pri štedrej večeri, ale aj pri všetkých prípravách.

About