Bratislava plná živej histórie – Korunovačné slávnosti

bratislavske korunovacne slavnosti

Prinášame pokračovanie série článkov o zaujímavých podujatiach v Bratislave. V prvom článku sme vám predstavili udalosť Rytieri na Devíne, v tomto sa dočítate o Korunovačných slávnostiach.

Korunovačná Bratislava privíta nového kráľa

V júni si hlavné mesto už tradične pripomína korunovácie, ktoré v ňom v priebehu dejín prebehli. Snáď najznámejšou panovníčkou, ktorá mala tú česť vyjsť z dómu sv. Martina, už ako oficiálna kráľovná, bola Mária Terézia. V roku 2018 sa korunovácie presunuli opäť na začiatok. Preto si diváci môžu vychutnať nádherný historický sprievod z čias počiatku vlády Maximilána II. A dokonca aj jeho pohrebu. Na ňom sa totiž stala zvláštna udalosť, ktorá mohla zmeniť priebeh celých európskych dejín. Ak by ste nemali tušenie, je to ten pán, ktorého socha zdobí fontánu na Hlavnom námestí. Samotné slávnosti sa začínajú už týždeň vopred malými renesančnými sprievodmi. Ak takýto sprievod stretnete, neváhajte a nechajte korunovať aj seba či svoju ratolesť .  Celá sláva vyvrcholí v nedeľu 24. júna obrovských sprievodom plným krásnych historických osobností v ešte krajších kostýmoch. Ten sa bude tiahnuť od bratislavského hradu až po Hlavné námestie, kde sa následne rozbúri more oku i uchu lahodných programov. Záverom najväčšie predstavenie sa presunie na Tyršovo nábrežie do Petržalky, na ktorom bude usporiadaný renesančný turnaj na počesť samotného novopečeného panovníka. Tak neváhajte a vybehnite cez víkend do ulíc.

V ďalších článkoch o Bratislave plnej histórie vám ponúkneme možnosť stať sa detektívom či odhaliť tajomstvá staroveku na našom území.

Zdroj obrázku: https://www.bratislavskenoviny.sk/zivot-v-meste/45592-foto-ako-vyzerala-vcerajsia-korunovacia-kralovnej-alzbety-kristiny

 

About

1 Comment

Leave a Comment