Budúcnosť patrí LED osvetleniu

Takmer pravidelne sa zvyšujúce ceny za elektrinu nás chtiac-nechtiac nútia zamýšľať sa nad možnosťami, ako a kde čo najviac ušetriť. A ak nechceme, aby sa nám z vyúčtovania za spotrebu zatmelo pred očami, stále viac inklinujeme k využívaniu úspornejších zdrojov osvetlenia – k LED zdrojom. Čo to LED svetlo je, už asi každý z nás vie, ale nie každý vie, ako funguje alebo aké rôzne možnosti využitia ponúka.

LED svetlá – ako fungujú a aké sú ich výhody

Pojem LED (Light Emitting Diode) v preklade znamená dióda emitujúca svetlo. Luminiscenčná dióda je polovodičová elektronická súčiastka, ktorá dokáže vyžarovať svetlo rôznych farieb, pokiaľ ňou prechádza prúd. A aj keď nejde o žiadnu novinku na našom trhu, ako zdroj svetla sa začala používať len v posledných rokoch.

Zo začiatku bolo LED osvetlenie využívané hlavne v galériách a múzeách, kde nie je možné osvecovať vystavené diela svetlom emitujúcim UV alebo infračervené žiarenie. No jeho hlavným benefitom je v prvom rade úspornosť a dlhá životnosť oproti klasickým žiarovkám. Pri tých výkonnejších druhoch môže byť svietivosť až 60 000 hodín, čo by mohlo znamenať 20 rokov úsporného používania v klasickej domácnosti.

Ďalšou prednosťou je aj to, že napriek vysokému výkonu sa nezahrieva a tepelné vyžarovanie je aj pri dlhodobom svietení minimálne. Nesmieme zabúdať ani na ekologickú stránku. Tým, že LED svetlá neobsahujú ortuť, je možné z nich po recyklácii využiť až 96 %. Oproti úsporným žiarovkám majú okamžitú svietivosť hneď po zasvietení.

Formy LED osvetlenia

Súčasný trh ponúka veľa variantov LED osvetlenia, od výkonných pracovných zdrojov až po rôzne dekoračné či relaxačné osvetlenie. Veľkej obľúbenosti sa v poslednom čase tešia hlavne LED pásy.

Možnosti rôznych farebných prevedení, ohybnosť, vodoodolnosť a rôzne dĺžky im dávajú priestor na montáž v rozličných prostrediach a priestoroch. LED pásy sa ukladajú do hliníkových profilov, ktoré slúžia zároveň ako chladenie a výrazne dotvárajú celkový dizajn osvetlenia. Použitím priehľadného alebo matného difúzora zároveň LED pás ochránime pre vonkajšími vplyvmi a docielime aj požadovaný rozptyl svetla.

To, čo by mohlo mnohých aj v dnešnej dobe odradiť, je vyššia vstupná investícia. Áno, v porovnaní s klasickými žiarovkami sú LED žiarovky drahšie, ale ak vezmeme do úvahy ich svietivosť, životnosť a, samozrejme, aj vplyv na životné prostredie, je to dobrá investícia.

About