Cestovanie chutí: Viete, kde nájdete exotické ovocie bohov či zelený poklad?

exoticke ovocie

Zaujímavé plody z orientu, či južnej pologule môžete objavovať aj bez cestovania do ďalekých krajín. Odkiaľ pochádzajú tieto chutné kúsky?

Hurmikaki

Božské ovocie pôvodom z čínskeho stredozápadu sa dnes pestuje v celej východnej Ázii. Okrem vitamínov A a C hurmikaki obsahujú draslík, jód, horčík, fosfor, železo, vápnik aj sodík. Žlté, okrúhle plody rastú na drevine patriacej do rodu Diospyros, čo vo voľnom preklade znamená „ovocie bohov.“ Hurmikaki je najlepšie konzumovať, keď sú plody na dotyk polomäkké, sta

í ich ošúpať, nakrájať na kocky a podávať samostatne. V ázijskej gastronómii sa zvyknú pokvapkať citrónovou šťavou, pomarančovým alebo marhuľovým likérom.

Granátové jablko

Zjesť granátové jablko si vyžaduje istú dávku trpezlivosti. Pre svoj exotický vzhľad, vysokú výživovú hodnotu a lahodnú chuť sú spájané so zdravím, láskou a zmyselnosťou. Granátové jablká vykazujú bohaté zastúpenie pyridoxínu vitamínu C,E, kyseliny listovej a medi. Zrelé plody rozlíšime podľa tmavočervenej a mierne popukanej kože. Jablko prekrojíme na polovicu a dužinaté jadierka vyberieme lyžičkou. Pozor si treba dať akurát na horkasté biele šupky obklopujúce semená. Granátové jablká oživia ovocný šalát, zmrzlinu i sekt alebo limonádu.

Avokádo

Kto žije zdravo, bez avokáda si svoj život nevie predstaviť. Pochádza z Mexika a Guatemaly a je zásobárňou vitamínov B, C, E, minerálov a rastlinných tukov, ktoré nezvyšujú hladinu cholesterolu. Priaznivé účinky avokáda objavili Aztékovia asi 300 rokov pred n. l., preto mu dali prívlastok „zelený poklad“. Avokádo vhodné na konzumáciu je podobne mäkké ako zrelý banán. Avokádová nátierka dochutená citrónovou šťavou, korením, soľou i cesnakom je skvelá náhrada masla. Výborný je aj ľadový šalát s pokrájanou dužinou z avokáda s údeným lososom ochutený citrónovým dresingom. Skúste avokádový toast s vajíčkom namäkko, budete uchvátení spojením chutí.

Karambola

Rovníková hviezdica dorastá na stromoch dosahujúcich výšku 10 až 12 metrov v Číne, Indii a Malajzii. Plody si pre svoj netradičný tvar vyslúžili pomenovanie „hviezdice rovníkových pásiem“. Bohaté sú na minerálne látky, najmä vápnik a viaceré vitamíny C, B1, B2. Plody karamboly majú sladkokyslú príchuť a utišujú smäd. Pridávajú sa do rôznych ovocných šalátov, zmrzlinových pohárov či koktailov. Ozvláštnia početné slané jedlá i rybacie špeciality. Hviezdicové plody sú vhodné aj ako základ na výrobu vína, ovocných štiav, džúsov, kompótov, džemov a marmelád.

Papája

Hoci sú papáje bežne dostupné, málokto pozná ich rôznorodé kulinárske využitie. Umytý plod papáje treba najskôr pozdĺžne rozrezať na polovičky a na vybratie striedky so semiačkami sa odporúča použiť nôž alebo väčšia lyžica. Tou možno vydlabať aj dužinu oranžového plodu, ktorú môžeme konzumovať, alebo z nej pripraviť lahodný dezert.

 

About

Barbora pracuje ako copywriterka a redaktorka v online aj printových médiách už viac ako trinásť rokov. Napriek tomu, že má vyštudovanú environmentalistiku, tvorila už počas strednej školy a neskôr počas vysokej školy prispievala článkami do mnohých ženských magazínov. Vo voľnom čase ju okrem písmenok zamestnávajú najmä dve deti - šesťročný Maxim a ročný Theo.

No Comments

Leave a Comment