Chcete si tlačiť fotky doma? Ako si vybrať tlačiareň, náplne a papier?

Pamätáte sa ešte na to, ako ste si v minulosti prezerali fotografie? Áno, myslíme ešte dobu, keď ste doma mali analógový fotoaparát. Aj keď digitálna fotografia priniesla mnohé výhody, stále u množstva ľudí prevláda pri spomienkach na hŕbu fotografií v krabici určitá nostalgia.

Atramentové tlačiarne sú na fotky jasnou voľbou

Nemusíte sa však vracať k foteniu na film ak si chcete fotografie prezerať aj „naživo“ a nielen na obrazovke. Môžete si predsa fotografie tlačiť. A ak to chcete robiť vo veľkom, z dlhodobého hľadiska ušetríte, ak si zaobstaráte tlačiareň. Podľa čoho si však nejakú vybrať ak ju chcete primárne na tlač fotografií?

V takomto prípade porovnávať rôzne typy tlačiarní je zbytočné, rovno siahnite po atramentovej. Pre verné stvárnenie fotografií potrebujete totižto priamu tlač farieb. Pri laserových tlačiarňach sa prášok z tonerov len nanáša na povrch papiera a nevpíja sa do jeho štruktúry.

Keďže v súčasnosti aj lacnejšie atramentové tlačiarne dosahujú pri tlači fotografií solídne výsledky, pre väčšinu ľudí nemá príliš zmysel porovnávať detailne parametre rôznych tlačiarní. Na čo sa však zamerajte, je počet atramentových kaziet. Lacnejšie atramentové tlačiarne pracujú so štyrmi základnými farbami (CMYK), lepšie tlačiarne majú aj ďalšie kazety s ďalšími odtieňmi, ktoré vám prinesú lepšie vyobrazenie farieb na vytlačených fotografiách.

Na spotrebnom materiáli sa dá ušetriť, ale vyberajte s rozumom

Tlačiareň by sme teda mali, ale potrebujete aj spotrebný materiál v podobe atramentových náplní a fotopapiera. Začneme náplňami. Nákup nových náplní do tlačiarne Canon (a akejkoľvek inej) dokáže byť nezanedbateľná investícia. Ušetriť môžete kúpou kompatibilných náplní, ktoré vyrábajú iní výrobcovia (nie výrobca tlačiarne). Má to však háčik. Aj keď niektoré kompatibilné náplne v otázke kvality obstoja aj v porovnaní s originálnymi náplňami, neplatí to pre všetky a preto si kúpa kompatibilných náplní vyžaduje dôkladnejší výber.

Na záver si treba ešte vybrať dobrý fotopapier. Tu platí v podstate to, čo pri výbere náplní. Najväčšiu istotu máte s originálnymi druhmi fotopapiera, pre ktoré má vaša tlačiareň nastaviteľné rôzne tlačové profily. Medzi alternatívnymi výrobcami je kvalita rôzna, ale dá sa povedať, že ak alternatívny výrobca ponúka pre vašu tlačiareň na svojom webe na stiahnutie tlačové profily ku konkrétnym druhom fotopapiera, o kvalitu sa báť nemusíte.

Zdroj obrázka:

Autor: Zigres / Shutterstock.com

About