Chcete začať s jogou? Pár skvelých tipov, ako na to

Joga je novodobá senzácia. Keď niekto zahlási, že cvičí jogu, ostatní na to reagujú s akýmsi rešpektom. Nie je to len o fyzickom cvičení. Jej podstatou je totiž prinútiť človeka aspoň na chvíľu spomaliť, vypnúť a dopriať svojmu telu všetko to, čo potrebuje. Je to hlavne relaxácia a dosiahnutie takého stavu mysle, keď existuje len „tu a teraz“.

Malý kúsok histórie

Joga v preklade znamená „pripojenie duše k bohu“, je to filozoficko-náboženský smer a akási forma meditácie pre všetkých ľudí bez ohľadu na vek, váhu či pohlavie. Svoj pôvod má v Indii a jej teórie používajú v praxi aj náboženstvá ako budhizmus či džinizmus. Predpokladá sa, že joga vznikla už 3 500 r. pred Kristom. Existuje okolo 14 druhov jog, z ktorých si viete vybrať práve takú, ktorá vám najviac vyhovuje na základe vášho momentálneho stavu.

Prečo začať s jogou?

Joga má blahodarný vplyv na zdravie. Okrem toho, že telu doprajete pohyb a že sa vám precvičia všetky svaly a prekrví organizmus, má ešte aj pozitívny vplyv na vašu psychiku. Pravidelným cvičením totiž získate zdravé sebavedomie, budete prekypovať radosťou zo života a ľahšie odbúrate každodenný stres. Lepšie budete zvládať bežné povinnosti dňa a najkrajší je na tom ten pocit, že robíte niečo iba pre seba. Je to chvíľa, keď ste iba sami so sebou, a tým sa vylepší aj vaša schopnosť koncentrovať sa. Hm, čo poviete?

Ako začať?

V prvom rade je dobré spomenúť, z čoho cvičenie jogy pozostáva. Najprv svoje telo dokonale zrelaxujete a pripravíte. Nie je ľahké sa ako lusknutím prstu odpútať od povinností dňa a na všetko rýchlo zabudnúť. Keď je táto podmienka splnená, nasleduje cvičenie. Posledný bod „programu“ je záverečná relaxácia, uvoľnenie. Štýlov jogy je naozaj veľa, takže si viete vybrať presne taký, aký práve vaše telo potrebuje. Pokiaľ chcete len relaxovať a skúsiť niečo nové, vyskúšajte napríklad hatha jogu.

Najideálnejšia voľba pre začiatočníkov je vyhľadanie jogového štúdia, kde predsa len budete v tých správnych rukách a dozviete sa oveľa viac ako z videí na internete, ktoré nie sú v príliš dobrej kvalite. Ďalším správnym riešením je zakúpenie DVD-čka pre začiatočníkov, a tak viete meditovať priamo u vás doma. Avšak sa ukrátite o nové zážitky a kontakty.

Miestnosť poriadne vyvetrajte, budete veľa pracovať so svojím dychom. Najlepšie je cvičiť každý deň po dobu asi 20 – 30 minút a odporúča sa jogu praktizovať pri východe alebo naopak – pri západe slnka. Necvičte najedení, pretože s plným bruškom všetko ide ťažšie. Jedla sa týka aj ďalšia dobrá rada, a tou je nejesť po cvičení. Stratilo by to svoj efekt. Jogou sa orgány prekrvujú a jedením, ba dokonca aj sprchovaním krátko po nej, sa výsledok akoby úplne vymaže. Najmä však dbajte o svoju bezpečnosť a nepreceňujte svoje sily i možnosti.

About