Chyby, ktoré najčastejšie robíme počas vykurovacej sezóny

Vykurovacia sezóna už nejaký ten týždeň trvá a s blížiacim sa prvým zimným mesiacom si uvedomujeme dôležitosť kúrenia. Mnohí ľudia sa snažia šetriť práve vypínaním radiátorov a riskujú tak prechladnutie a chrípku.

Viete ale aké chyby najčastejšie robíme počas vykurovacej sezóny?

Málo vetráme

Počas vykurovacej sezóny je nutné častejšie vetrať. Nie však dlho, ale skôr nárazovo. Nárazové vetranie umožní vymeniť vydýchaný vzduch za čerstvý. Dávajte ale pozor, aby ste si nezadymili interiér. Ak máte okolo vášho domova domy, ktoré kúria tuhým palivom, riziko zhoršenia kvality vzduchu v interiéri tu je.

Vždy vetrajte ráno na pár minút a potom keď sa vrátite z práce. Ideálne je vetrať 2-3 krát, nie však dlho, ale len nárazovo na pár minút. Nezabúdajte ale vypnúť aj radiátor. Ak máte termostatické hlavice, potom by sa vám počas vetrania naštartovalo kúrenie.

Pravidelným nárazovým vetraním vymeníte vzduch. Ak ale chcete vzduch vyčistiť od nebezpečných látok, odporúčame používať spoľahlivé UVC lampy.

Miestnosti prekurujeme

Kúriť je potrebné, ale netreba to preháňať. V spálni by sme mali mať najnižšiu teplotu, aby nám bolo umožnené spať nerušene. Miestnosti by sme nemali prekurovať. Ideálna teplota je okolo 21ºC. V spálni by malo byť dokonca 18-19ºC.

Počas vykurovacej sezóny ale často miestnosti prekurujeme, čo nám automaticky vysušuje sliznice a máme problémy s dýchaním. Sme náchylnejší aj na vírusové ochorenia. Moc nám nepomôže, že si viackrát za týždeň budeme navliekať klasické jednorázové latexové rukavice, keď miestnosť prekurujeme, čím znižujeme odolnosť slizníc voči vírusovým ochoreniam.

Vykurovacia sezóna je náročná pre náš organizmus. Extrémne výkyvy teplôt medzi interiérom a exteriérom nie sú pre náš organizmus príjemné, preto nič nepodceňte a hlavne nezabúdajte častejšie nárazovo vetrať a miestnosti neprekurujte.

Zdroj obrázka:

Autor: Yevhen Prozhyrko / Shutterstock.com