Citrónová tráva: prírodný repelent, skvelá dekorácia a výborná prísada do jedál

citronova-trava

Poznáme ju aj pod názvami vôňovec alebo citronela. Citrónová tráva je okrasný druh rastliny (trávy), ktorá sa teší čoraz väčšej popularite pre svoj špecifický vzhľad. Je to elegantná dekorácia pred vchodové dvere, na balkóny aj na terasy. Jej sivozelené sfarbenie a praktické využitie sú lákadlom pre mnohých milovníkov prírody.

Predstavím sa vám

Zdravím. Som citrónová tráva a prekrásne citrusovo voniam. Som aromatická rastlina a keď ma zacítia komáre a iný nepríjemný hmyz, radšej uletia kade-ľahšie. Preto si ma ľudia dávajú najradšej pred vchody a terasy. Využiť ma môžete celú, ale o jedno vás prosím – v zime ma prichýľte dnu, lebo by som neprežila. Polejte ma vždy, keď obschne substrát, ale so zálievkou to neprežeňte, inak zhnijem.

Hoci pochádzam z Ázie a poznajú ma aj v Indii, darí sa mi výborne aj na Slovensku a vydržím tak v črepníku, ako aj voľne v pôde.

Prečisťuje vzduch, pôsobí aj osviežovač

Citrónová tráva je prírodný osviežovač vzduchu. Svoje okolie krásne prevonia. Sviežosť, ktorú zanecháva pôsobí proti nervovému napätiu a navyše má rastlina aj protizápalové, antibakteriálne a antioxidačné činky. Zvyšuje aj koncentráciu a zlepšuje chuť do jedla. Zbohom, migréna a nespavosť.

Použitie v kuchyni

Nielen ako dekorácia, ale aj ako originálna prísada do jedál. Výborne chutí s čajom. Jej chuť nie je kyslá ako pri citróne, skôr dodáva citrónovú arómu. Domáce limonády, kokteily dostanú nový šmrnc a super tajnú prísadu.

Pridajte ju k ryži, ku kurčaťu, ako prísadu k rybám, do šalátov, ale aj ako ozdobu taniera. Orientálna kuchyňa je ako stvorená pre citrónovú trávu.

Účinky na zdravie

Citronela urýchľuje metabolizmus, takže spomalené trávenie dostane červenú. Žalúdočné ťažkosti, nechutenstvo a nevoľnosť jednoducho pominú. Napomáha aj pri bolestiach hlavy, pri horúčke, chrípke a pri ťažkostiach s pečeňou a močovým ústrojenstvom. Citrónová tráva je veľmi zdravá a rýchlo nás dokáže zharmonizovať do podoby, akú si želáme.

About