Čoraz viac ľudí premýšľa o založení biofarmy

Máme rôzne sny. Niekto túži navštíviť exotické krajiny a spoznávať nových ľudí a kultúry a niekto túži ostať na rodnom Slovensku a úplne sa vžiť do tradícií, ktoré sú pre nás najtypickejšie. Stále viac ľudí túži založiť si vlastnú biofarmu. Ide o spoločenstvo zvierat, rastlín i plodín, ktoré sú úplne bio a ruka v ruke s čistou energiou prírody.

Splnený sen

Nálepku „biofarma“ získate až vtedy, keď predložíte kontrolným úradom jasný dôkaz, že vaša pôda dva až tri roky nebola zasiahnutá žiadnymi pesticídami a inými postrekmi a chemikáliami. Až takúto dobu totiž trvá, kým sa z nej odplavia škodliviny, ktoré sú dnes, žiaľ, na dennom poriadku a nie sú ničím nezvyčajné. Ľudstvo si dávno zvyklo mávnuť rukou a nezaoberať sa myšlienkami o tom, čo je zdravé a čo nie a podaktorých už vôbec nezaujíma, čo jedia. Veta – sme to, čo jeme – je pravdivá, ale zároveň z iného uhla pohľadu aj hrôzostrašná.

Získate aj dotácie

Ak sa už dlhšie pohrávate s myšlienkami o tom, že si založíte vlastné biohospodárstvo a okrem vlastnej radosti by ste sa chceli o svoje bohatstvo podeliť aj s ostatnými, teraz je správny čas na splnenie vášho sna. Ak máte všetky predpoklady – plán, spĺňate všetky požiadavky a máte vybavené potrebné formality, chýba už iba jediné. Peniaze. Máte však šťastie. Štát poskytuje biofarmám dotácie a to podľa určenia v rôznych výškach na jeden hektár pôdy. Najlepšie sú na tom farmy s koreninami a aromatickými bylinami, ktoré dosahujú sumu okolo 450 eur na jeden hektár. Najmenej dotácií dostanete na ovocné sady a vinohrady.

Podeľte sa s okolím

Niektorí chcú svoj vlastný svet a hospodárstvo a iní sa chcú o tradície a zdravé plodiny podeliť. Ukázať rodinám s deťmi, škôlkam, školám a táborom, že žiť sa dá plnohodnotne aj bez využívania moderných postrekov a praktík. Žijú v maximálnom súlade s prírodou a príroda s nimi. Dokonalá harmónia.

Založiť biofarmu síce nie je nič náročné a problematické, ale pamätajte si, že iba skúsenosti a prax z vás urobia skutočných majstrov. Predtým, než sa rozhodnete pre tento veľký krok, mali by ste si najskôr skúsiť prácu a život na iných podobných farmách, kde nazbierate veľa poznatkov, skúseností aj zážitkov. Potom vás čaká naozaj výnimočný život akoby mimo reality.

About