Denník – pomocník mnohých problémov

Virtuálna doba nás dohnala do stavu, kedy zabúdame na to, aké je pekné fyzické uchovávanie spomienok. Fotoalbumy, spomienkové krabičky či denníky sú stále jedinečnou výpoveďou našej existencie.

Vaše vlastné zrkadlo

Denník je súkromná záležitosť, kde si zapisujeme svoje spomienky, túžby, ale aj plány do budúcna. Ako mnoho ľudí aj vy ste si možno jeden zakúpili, pár dní si niečo zapisovali, no napokon vás to prestalo baviť.

Je to pochopiteľné. Máme milión povinností a málokedy sa vo voľnom čase cítime sa na to, aby sme si ešte sadli za stôl s perom v ruke.

Skúsme to inak. Nepremýšľajme nad tým, ako nad ďalšou vecou, ktorú musíme urobiť. Práve naopak. Písať si denník je radosť. Nastavujeme sami sebe zrkadlo.

Jedna pozitívna vec každý deň

Takže máme pred sebou čistú stranu, v ruke obľúbené pero… a čo teraz? Nie, takto to neodporúčam.

Píšme si do neho iba vtedy, keď sa nám stane niečo nezabudnuteľné, alebo keď nám napadne nejaký super nápad, ktorý chceme zrealizovať. Nie je väčšia zábava, ako si neskôr čítať zážitky a hlášky z výletov, ktoré si pamäť už nevie zaradiť.

Veľa ľudí si do zápisníkov zapisuje len heslovite. Šetria čas, a zároveň si z toho vytvorili akýsi zvyk. Krásnu idea mala moja kamarátka, ktorá si viedla denníček pod heslom “každý deň si sem napíšem jednu pozitívnu vec, ktorá sa mi udiala”.

Nenahraditeľné benefity

Písanie denníka vytvára množstvo úžasných vecí, za ktoré sa nám myseľ isto odvďačí.

V prvom rade, zapisovaním si vedome triedime svoje myšlienky, hádžeme do koša tie menej podstatné a sme schopní sa viac sústrediť.

Písanie podniecuje ľudskú kreativitu, vyvoláva v nás pozitívne vibrácie a endorfíny sa znásobujú!

Zároveň si vytvárame kroniku dní a všetko nám takto na papieri dáva väčší zmysel. Často sa stáva, že človek si až pri písaní uvedomí, čo urobil počas dňa zle, prečo mu to nevyšlo a dôjde mu, ako to nabudúce napraví.

Nesmiem opomenúť moment, kedy denník stelesňuje najlepšieho priateľa – keď sme smutní. Situácie, keď nás niekto nahnevá, sme zmätení alebo sklamaní, si vyžadujú, aby sme sa vyventilovali.

Biela stránka v denníku znesie naozaj hocičo. Tak dopísania!

About