Detoxom ku zdraviu: Ako zbaviť telo škodlivín a dopriať mu „refresh“?

detox-tela-smoothie

Do celkovej detoxikácie organizmu sa môžete pustiť kedykoľvek, bez ohľadu na ročné obdobie. Zbavuje telo nahromadených škodlivých látok, navodzuje pocit zdravia, zvyšuje energiu a rozjasňuje myseľ.

Vnútorná očista pre zdravie

Detox nie je žiadna stresujúca diéta, ide skôr o zdravie a krásu prospešné odstránenie toxínov nahromadených v tele, ktoré negatívne pôsobia na náš organizmus. Upraví sa vám vďaka nemu aj fungovanie jedného z našich najdôležitejších orgánov – pečene. Detoxikácia spočíva najmä v úprave životosprávy, kedy sa z jedálnička vylúčia nezdravé, rafinované a priemyselne upravované potraviny, alkohol, káva a sladké limonády. Než sa do nej ale pustíte, mali by ste poznať aspoň základné zásady. Všeobecne sa odporúčajú rôzne očistné kúry s čerstvými ovocnými a zeleninovými šťavami, ktoré dodávajú organizmu vitamíny, minerály a antioxidanty.

Detox pečene bylinkami

Na očistu pečene je najvhodnejší odvar z pestreca mariánskeho, ktorý výrazne pomáha pečeni fungovať tak, ako má a zbavuje ju škodlivín. Ak si chcete urobiť bylinkový čaj, stavte na smotánku lekársku – púpavu, zemežlč alebo nechtík lekársky. Pomôže vám aj mix bylín – pestrec v kombinácii so žihľavou čistí okrem pečene aj črevá a krv. S vylučovaním škodlivín vášmu telu pomôžu aj mastné kyseliny omega-3, vitamíny B6, C a E.

Zosilnite účinky detoxu antioxidantmi

Ak chcete, aby vaše telo pracovalo bezchybne, mali by ste ho chrániť proti voľným radikálom antioxidantmi. V prírode sa nachádzajú v dvoch látkach. V kyseline askorbovej, ktorú poznáme pod názvom vitamín C, a tiež v tokoferoloch, ktoré patria do skupiny vitamínov E. V ktorých potravinách sa s nimi môžeme stretnúť? Na antioxidanty sú bohaté napríklad lesné plody ako čučoriedky, brusnice, jahody alebo maliny. Okrem toho ich nájdeme v najrôznejších druhoch ovocia a zeleniny, ale i v zelenom čaji a hroznovom džúse. Plné antioxidantov sú tiež niektoré bylinky. Skúste si okoreniť život hoci rozmarínom, tymiánom, mätou alebo šalviou.

Antioxidanty, ktoré máte doma v chladničke:

jablká

brokolica

citróny

špenát

kiwi

kapusta

broskyne

cesnak

avokádo

mrkva

Namiešajte si detoxikačné smoothie!

Zelené POWER smoothie

  • hrsť lístkov baby špenátu
  • ¼ manga
  • ½ banánu
  • ½ pomaranča
  • ½ polievkové lyžice sirupu z agávy
  • voda

Toto jednoduché smoothie je plné antioxidantov a energie. Stačí v mixéri spojiť všetky ingrediencie. Hotové bude za pár minút a môžete si ho vziať pokojne so sebou – rovnako ako kávu!

About

Barbora pracuje ako copywriterka a redaktorka v online aj printových médiách už viac ako trinásť rokov. Napriek tomu, že má vyštudovanú environmentalistiku, tvorila už počas strednej školy a neskôr počas vysokej školy prispievala článkami do mnohých ženských magazínov. Vo voľnom čase ju okrem písmenok zamestnávajú najmä dve deti - šesťročný Maxim a ročný Theo.