Detstvo paralyzované médiami

dieta-pozeranie-tv

Aj vy ste zistili, že keď dieťaťu zapnete televíziu alebo mu na tablete pustíte obľúbené videá, máte zrazu viac času pre seba? Dajte si pozor, aby sa vám to neskôr nevypomstilo.

Programy vyberajte starostlivo

Nie je jedno, čo púšťate svojim deťom, aby ste si aspoň na chvíľu oddýchli od ich zvedavých otázok či sa pár minút nemuseli s nimi hrať s autíčkami a bábikami, pretože chcete navariť obed. Dnes bežne počas dňa v televízii vysielajú programy, ktoré môžu malého diváka vážne znepokojiť. Násilie, vraždy, všade samá krv a výkriky. Toto všetko sa ukladá v detskej hlavičke, a preto sa nehodno ani čudovať, že sa deti zobúdzajú na nočné mory. K dobrému spánku rozhodne neprispieva ani to, keď dieťa od rána do večera hľadí na detské programy alebo videá, ktoré doslova nemajú žiadny zmysel (napr. pozorujú iné deti pri hre a pod.) a ktoré ho oberajú o čas, ktorý by mohlo stráviť vlastnou hrou. Ak chcete dieťatku spríjemniť deň a naozaj vám nič iné okrem televízie či videí na internete nenapadá, aspoň dbajte o to, aby daný mediálny obsah bol zábavný a poučný. Pokiaľ maličkí pozerajú videá bez komentára, je dobré si k nim sadnúť a rozprávať sa o tom, čo vidia. Vysvetliť im súvislosti, poučiť ich o hlavnej myšlienke rozprávky či videa.

Alternatíva k televízii

Postarať sa o to, aby malo dieťa čo robiť celý deň a ešte vám aj ostal čas pre seba, môže byť skutočne ťažké. Vedia to najmä mamičky, ktoré sú už dlhodobo na materskej dovolenke. Pustiť dieťaťu televíziu alebo ho naučiť pozerať videá na tablete však je to najhoršie riešenie. Deti, ktoré sa nehrajú, si neužijú detstvo a ku koncu dňa nie sú také unavené ako tie, čo boli nútené neustále nad niečím premýšľať či sa hýbať. Pokiaľ vás nebaví vymýšľať neustále nové plány hry, stavte na prírodu! V príjemnom teplom (nie tropickom) počasí trávte čas vonku, tam sa vyšantiť rozhodne dá. Ak budete mať šťastie, dieťa sa na ihrisku zahrá s rovesníkmi, zatiaľ čo vy si poklebetíte s inými dospelými alebo prečítate časopis. Sadnite si na bicykel a spravte si s dieťaťom celodenný výlet. Obedný spánok sa dá vybaviť aj na deke pod stromom… Pomaľujte spolu kamienky podľa toho, aký tvar vám pripomínajú, pozorujte kačky pri vode alebo len tak seďte na lavičke a komentujte, čo vidíte. Svet vonku je plný zážitkov a nuda tam rozhodne nehrozí.

A čo v prípade, že vám počasie nepraje? Možností je veľa – môžete navštíviť zábavné centrum pre deti, kde sa maličkí vybláznia a veľkí pochutnajú na káve, môžete svoje dieťa už v útlom veku zapísať na hodiny zábavnej detskej gymnastiky alebo sa dohodnúť s inými mamičkami na vzájomných návštevách. Nenechajte dieťa sedieť pred televízorom a neoberajte sa o čas strávený s ním. Malé je len raz. Vychutnajte si jeho zvonivý smiech a iskričky v očiach, keď sa spolu jašíte, učte ho novým veciam, zahrňte ho láskyplnými dotykmi. To mu dá do života rozhodne viac.

About