Dôležité informácie o detskej kolike
Každá mamička chce pre svoje bábätko len to najlepšie. Všetkým mamičkám ale odporúčame riadiť sa podľa vlastnej intuície a nečítať fóra pre mamičky, kde si dávajú rôzne rady týkajúce sa rodičovstva. Treba si uvedomiť, že každé dieťatko je iné a platí na neho úplne niečo iné.
Spoločným problémom mamičiek je však dojčenská kolika. Čo to vlastne je a ako s ňou bojovať?
Základná charakteristika
Dojčenská kolika sa prejavuje záchvatovým plačom dieťaťa v rôznych denných a nočných hodinách. Detská kolika postihuje najmä deti v období 2-3 mesiaca a nemusíte sa báť, časom prejde. Dojčenskú koliku však netreba podceňovať a akonáhle budete mať podozrenie, že vaše dieťa má dojčenskú koliku, treba navštíviť pediatra.
Príčiny vzniku
Pod termínom dojčenská kolika sa môže skrývať viacero ťažkostí. Môže to byť neznášanlivosť mliečneho cukru, porucha priechodnosti čriev, hnačkové ochorenia, ale aj neznášanlivosť kravského mlieka. Dojčenskú koliku spoznáte, ak vaše bábätko napriek veľkým snahám nemôžete utíšiť. Plač neutícha ani po niekoľkých hodinách a trvá aj v noci. Dieťatko napína ručičky a nožičky si priťahuje k brušku.
Príčinou vzniku dojčenskej koliky môže byť aj gastroezofageálny reflux. Spôsobuje ho nezrelosť tráviaceho ústrojenstva a je sprevádzaný častým grckaním a vracaním. Koliky vedia potrápiť najmä bábätká, ktoré jedia hltavo a dostatočne si neodgrgnú. Problémy ale môže narobiť najmä intolerancia laktózy.
Svojmu dieťatku môžete pomôcť aj masírovaním bruška, či varovaním v klbku. Treba si však byť istý, či dieťatko má dojčenskú koliku a či plač je spôsobený bolesťami spôsobenými ťažkosťami dojčenskej koliky.
Zistite si čo najviac informácií o dojčenskej kolike a v prípade, že budete mať podozrenie, zájdite k pediatrovi, ktorý vám ako jediný môže potvrdiť, či vaše dieťa má dojčenskú koliku, alebo sa jedná len o obyčajný plač.