Elektrické verzus teplovodné podlahové vykurovanie

podlahové-vykurovanie

Ak ste sa rozhodli, že už máte dosť vykurovania vašej domácnosti klasickými radiátormi a chcete investovať do podlahového vykurovania, zamyslite sa nad tým, či zvolíte elektrické, alebo teplovodné. Oba druhy vykurovania majú svoje výhody aj nevýhody, ktoré je potrebné pred samotnou inštaláciou starostlivo zvážiť. Podlahové vykurovanie môžeme považovať za moderný a inovatívny spôsob vykúrenia domácnosti a je čoraz viac a viac vyhľadávaný najmä kvôli tomu, že je vhodný pre ľudí trpiacich alergiou na prach. Teraz sa už musíte iba rozhodnúť, ktorý typ podlahového kúrenia bude pre vašu domácnosť ideálny.

Výhody a nevýhody elektrického podlahového vykurovania

Elektrické podlahové kúrenie je menej náročné na inštaláciu ako teplovodné. Pod podlahou sú nainštalované takzvané elektrické rohože pripojené k rozvodom a tie sú následne zohrievané. Tento typ podlahového kúrenia je trvácnejší ako teplovodné kúrenie, ale jeho hlavnou nevýhodou sú vyššie prevádzkové náklady. V tomto prípade stačí pripojenie k elektrine pre efektívne fungovanie vykurovania. Elektrické podlahové vykurovanie potom môžete jednoducho regulovať podľa vašich požiadaviek. Keďže prevádzkové náklady sú vyššie, väčšinou majitelia domov týmto spôsobom vykurujú menšie plochy akými sú kúpeľne a podobne.

Plusy a mínusy teplovodného podlahového vykurovania

Ako už z názvu vyplýva, teplovodné podlahové kúrenie využíva na výrobu tepla ohriatu vodu. Teplá voda preteká rúrkami, ktoré sú nainštalované pod podlahovou krytinou. Rúrky sú systematicky  rozložené pozdĺž celej obytnej plochy, aby mohli rovnomerne vykurovať všetky požadované miestnosti. Teplovodné rúrky by mali byť vyrobené z kvalitného materiálu, aby nedošlo k ich poškodeniu počas inštalácie, ale aj samotnej prevádzky podlahového vykurovania. Tento typ kúrenia je vhodné na vykurovanie väčších plôch, takže ním môžete pokojne vykúriť aj celý dom.

Na čo si dať pri inštalácii pozor?

Pred inštaláciou podlahového vykurovania je potrebné zohľadniť rozloženie nábytku. To by ste si mali premyslieť dopredu, nakoľko nie je príliš vhodné umiestniť nábytok na väčšiu časť podlahovej krytiny, pod ktorou sa nachádzajú ohrevné telesá. Tým sa znižuje účinnosť a efektívnosť kúrenia. Rovnako dôležité je myslieť aj na podlahovú krytinu. Nie všetky druhy sú vhodné pre podlahové vykurovanie. Spravidla sa odporúča siahnuť po laminátových či keramických podlahových krytinách. V neposlednom rade si musíte rozumne zvážiť počiatočné a prevádzkové náklady.

Zaujal vás tento moderný typ vykurovania? Ani sa vám nečudujeme. Každý predsa túži mať doma teplo pod nohami. Kliknite na stránku www.vykurovanie24.sk a získajte viac informácií.

About