Fermentované potraviny – staronový objav na posilnenie imunity
Fermentácia potravín je veľmi sofistikovaný, no zároveň úžasne jednoduchý spôsob, ako potraviny čo najdlhšie uchovať a zároveň z nich vyťažiť maximum pre naše telo. Nie darmo sa tak dostali na špičku rebríčka superpotravín. Sú plné prirodzených probiotických kultúr, priateľských baktérií a rôznych enzýmov, ktoré vytvárajú v našich črevách zdravú mikroflóru. A zdravé črevá sú základom správneho fungovania nášho tela a imunitného systému.
Fermentovanie je teda jedným z najdostupnejších a najzdravších spôsobov spracovania potravín kvasením. Zaujímavosťou je, že práve procesom fermentácie (kvasenia) sa podiel živín v potravinách neznižuje, ale naopak viacnásobne zvyšuje.
Fermentovať sa dá takmer všetko
Pod pojmom fermentovaná zelenina sa nám ako prvé vybaví kvasená kapusta či uhorky. No v skutočnosti je paleta fermentovaných potravín oveľa pestrejšia a takto šetrne spracovávať môžeme naozaj takmer všetko – počnúc zeleninou, obilninami až po mliečne produkty.
Keď sme už pri mliečnych produktoch, asi najvýznamnejším príkladom je naša slovenská nepasterizovaná bryndza. No aj jogurt, kefír či rôzne plesňové syry obsahujú veľké množstvo probiotických kultúr, samozrejme, najlepšie je, ak si ich vieme vyrobiť doma. Tie bežne dostupné totiž už vo výrobe prechádzajú pasterizáciou, ktorá mliečne kultúry zabíja.
Čo sa týka zeleniny, tu skutočne záleží len na našej fantázii, aké druhy chceme kombinovať alebo aká sezóna práve je. A nesmieme zabudnúť ani výsledok fermentácie obilnín – pivo. Nie všetko si dokážeme vyrobiť samy. Je množstvo kvalitných výrobkov (tempeh, miso pasta, sójová omáčka), u ktorých je proces fermentácie trochu zložitejší či inak špecifický, ale výsledný produkt určite stojí za to!
Tie najjednoduchšie riešenia sú väčšinou tie najlepšie
Fermentované potraviny by sme do svojich jedálničkov mali zaraďovať čoraz častejšie hlavne v tomto období, keď na správne fungujúcom imunitnom systéme závisí aj naša schopnosť popasovať sa z nástrahami prudko sa šíriacich vírusov a možných komplikácií s nimi spojenými. Ich užívaním nielen zabezpečíme plynulý chod našich čriev, ale vďaka veľkému množstvu probiotík podstatne znížime riziko rôznych infekcií, zápalov, alergií a v neposlednom rade nám uľahčia aj cestu k vysnenej postave.
Veľa z nás je v týchto dňoch doma, máme viac času venovať sa sebe a rodine. Skúsme túto možnosť využiť v náš prospech aj tým, že sa budeme viac zamýšľať nad tým, čo jeme, odkiaľ pochádzajú potraviny, ktoré si kupujeme, a akým spracovaním prešli. Lebo aj tá najdokonalejšia zelenina môže nevhodným spracovaním stratiť veľa alebo takmer všetko zo svojho výživového bohatstva. Využime svoj čas získavaním vedomostí a následne aj skúseností zapracovávaním zdravších stravovacích návykov do všedných dní. Naše telo si to bude pamätať…