Impregnácia dreva poskytuje dreveným výrobkom dlhodobú ochranu

impregnácia-dreva

Drevo je prírodná a dostupná obnoviteľná surovina a zároveň je to obľúbený materiál na výrobu rôznych výrobkov. Od výroby drevených hračiek, drobných úžitkových predmetov, dekorácii,  po výrobu nábytku, podlahy, exteriérového záhradného nábytku, či drevených prístreškov, plotov, detských drevených ihrísk a mnoho iných. Drevo využívame mnoho rokov a je nenahraditeľné v stavebníctve. Aj v bežnom živote si ani neuvedomujeme koľko predmetov z dreva nám denne prejde rukami. Pokiaľ chceme výrobky z dreva dlhodobo využívať, musíme im poskytnúť ochranu. Prvotným krokom v starostlivosti je impregnácia dreva.

Predmety z dreva vystavené vonkajším vplyvom

Drevo je prírodný a živý materiál, ktorý potrebuje určité ošetrenie.  Štandardne rozlišujeme dva spôsoby ochrany výrobkov z dreva. Hĺbkové ošetrenie, ktoré nám zabezpečí impregnácia dreva a konečné ošetrenie, ktoré môžeme vykonať povrchovým náterom. Impregnácia dreva sa vykonáva ako základné prvotné ošetrenie, ktoré má za úlohu chrániť výrobky z dreva pred nasiaknutím vodou, UV žiarením, ale aj červotočom, hubami, či plesňami. Takúto komplexnú ochranu nám zaručí prostriedok, ktorý má fungicídne aj insekticídne zložky. Chemická impregnácia dreva má svoj význam najmä pri výrobkoch, ktoré sú vystavené vo vonkajšom prostredí a podliehajú poveternostným vplyvom. Ide o drevené ploty, krovy, altánky, záhradný nábytok, detské ihriská z dreva a podobne. Drevený exteriér ošetrený impregnačným prípravkom má dlhšiu životnosť a väčšiu odolnosť voči starnutiu. Povrchové nátery vo forme krycích farieb, lakov alebo lazúr sa vykonávajú po impregnácii dreva. Predmetom z dreva dodávajú konečný vzhľad a zvyšujú účinok impregnácie.  

Kedy a ako často treba vykonávať ochranné povrchy na drevo

Drevo je potrebné priebežne kontrolovať a ak sú viditeľné nejaké zhnité alebo spráchnivené dosky, treba ich vymeniť. Obyčajne po 3 až 5 rokoch treba drevo ošetriť obrúsením a následne opakovať impregnačný náter. Kontrolu záhradného nábytku a drevených konštrukcií treba vykonávať pred sezónou aj po nej. Ak na dreve vidíme nejaké znaky napadnutia škodcom, ktorými môžu byť dierky, alebo zmodranie musíme vykonať ošetrenie. Impregnačný prostriedok sa aplikuje na suché a očistené drevo. Nábytok, ktorý sa po sezóne na zimu odkladá by sme mali umyť od hrubých nečistôt a následne ošetriť. Na to sú ideálne olejové lazúry, ktoré zabezpečia, že sa do dreva nedostane vlhkosť.

Zaujímavé rady a informácie, týkajúce sa starostlivosti o drevo nájdete na https://carodreva.sk/.