Inovatívne solárne kolektory ako prírodný zdroj tepla

solárne-kolektory-viessmann

Ak práve uvažujete nad tým, ako efektívne a lacno vykúriť vás príbytok, my vám poradíme. Určite ste už počuli o vykurovaní pomocou solárnych kolektorov. Je to moderný druh vykurovania, navyše veľmi ekologický a finančne menej náročný ako iné druhy vykurovania. Solárne panely sú umiestnené na streche domu a ich vzhľad je možné navrhnúť tak, aby nenarúšali celkový estetický dojem zo stavby. Tento typ vykurovania ponúka množstvo ďalších výhod, tak sa poďme na ne pozrieť.

Princíp fungovania solárnych kolektorov

Zamysleli ste sa už nad tým, ako solárne panely fungujú? Už zo samotného názvu vyplýva, že na ohrev teplej vody a vykurovanie sa využíva energia zo slnka. Práve z tohto dôvodu je považovaný tento druh vykurovania za veľmi ekologický a tiež efektívny, pretože slnečná energia patrí medzi nevyčerpateľné zdroje. To znamená, že solárnu energiu môžeme využívať v neobmedzenom množstve. Solárny kolektor sa túto energiu snaží zachytiť a premeniť ju na teplo, ktoré sa následne prenesie do teplonosnej látky. Tá ďalej odovzdáva teplo už priamo na požadované miesto. Ako sme už spomínali, solárne kolektory sú umiestnené spravidla na streche domu či inej stavby otočené tak, aby mohli efektívne zachytávať slnečné žiarenie. Z toho logicky vyplýva, že inštalovať solárne kolektory do oblastí s minimálnym dopadom slnečného žiarenia nemá veľký význam.

Druhy solárnych kolektorov v praxi

V súčasnosti sa stretávame s mnohými druhmi solárnych panelov, no najčastejšie využívané sú ploché a vákuové solárny kolektory. Ploché kolektory sa využívajú na ohrev vody a podporu vykurovania v domácnosti. Skladá sa z plášťa, ktorý je väčšinou vyrobený z hliníka, absorbéra, tepelnej izolácie a ďalších častí. Vákuové kolektory sa skladajú z radu trubíc naskladaných vedľa seba. V každej trubici sa nachádza tekutina, ktorá sa pôsobením slnečnej energie zohrieva. Tieto dva základné druhy kolektorov sa od seba líšia najmä účinnosťou pri nízkych vonkajších teplotách. Ploché kolektory sú spravidla účinnejšie a fungujú na 75 až 85 %. Vákuové solárne kolektory dosahujú účinnosť iba 70 – 80 %. Vo všeobecnosti platí, že ploché kolektory sú vhodné najmä na ohrev vody v domácnosti či v bazéne a vákuové aj na samotné vykurovanie.

Zaujal vás tento inovatívny a ekologický druh vykurovania domácností? Navštívte našu internetovú stránku www.viessmann.sk a zistite oveľa viac. Priveďte teplo do vášho domova s pomocou kvalitných solárnych kolektorov!

About