Keď na túru, tak poriadne pripravení

vybavenie-na-turu

Je úplne jedno, kedy sa na Slovensku vyberiete obzerať krásu prírody alebo hôr. V každom ročnom období nám naša krajina ponúka pestrosť i veľkoleposť. Poloha, na ktorej sa nachádzame v sebe zahŕňa rôznorodosť. Každý si vyberie to svoje. Niekto možno hory, iný nížiny, ktosi ďalší hľadá dobrodružstvo, ale sú tu aj tí, ktorí vyslovene túžia iba po rekreácii.

Vyberte si správne

Nepreceňte svoje sily a vyberajte si miesta svojej túry starostlivo a uvážlivo. Najlepšie je chodiť v skupinách, pretože keby sa čokoľvek stalo, pomoc je hneď na blízku. V zime, ale aj v lete, no najkrajšie túry sú rozhodne počas jari a jesene, kedy sa príroda začína meniť a my vidíme celý ten proces naživo. Dôležitá je aj príprava. Ešte pred odchodom si pozorne naštudujte plán cesty a trasy, aby vás nič nezaskočilo a nezdržalo.

Buďte ako „chodiaci domov“

Termoska s teplým čajom, chutný snack, dostatok tekutín, náhradné ponožky i oblečenie a nezabudnite ani na lekárničku prvej pomoci. Aj na rovnom teréne sa môže nedajbože prihodiť nešťastný úraz alebo nebezpečný pád. Vždy majte poruke telefón alebo čosi, čo by vám zachránilo „kožu“ v prípade, že sa stratíte alebo zablúdite. Aj obyčajné zápalky či vreckový nožík sú predmety na nezaplatenie.

Vhodne sa oblečte

Vybrať sa na túru, to nie je žiadna módna promenáda. Bez kvalitného a na to určeného oblečenia a obuvi sa určite nezaobídete. Myslite hlavne na pevné topánky, ideálne nepremokavé, ktoré sa dokážu prispôsobiť rôznorodému terénu, aj tomu náročnému. Pohodlné oblečenie z príjemných materiálov, ktoré „nehryzie“ a ktoré prepúšťa pot aj vzduch, je samozrejmosť, rovnako ako aj kvalitné nohavice spolu s bundami – ideálne nepremokavými. Prikrývka hlavy a v zimnom období teplý šál a rukavice by rozhodne nemali správnym turistom chýbať. V lete nezabudnite na ochranné krémy a tiež repelenty proti hmyzu.

Slovensko je také nádherné, tak prečo by sme mali za krásou cestovať do zahraničia, keď tu máme naozaj všetko?

About