Krása zadarmo: Táto účinná starostlivosť o pleť vás nič nestojí!

tipy-na-krasnu-plet

Viete o tom, že mnohé recepty na krásu často nestoja ani korunu? Pozitívne ovplyvňujú vzhľad a stav pleti a môžete ich využívať denne. Prinášame päť skrášľujúcich odporúčaní.

Minimum stresu

I keď má stres svoju pozitívnu stránku, aktivuje vás a motivuje, mali by ste byť obozretní. Akonáhle je stresu príliš, ste dlhodobo vyčerpaní a v neustálom napätí a o pozitívnom vplyve nemôže byť ani reč. Naopak, chronický a nadmerný stres sa môže podieľať na rade zdravotných problémov a v každom prípade negatívne ovplyvňuje vzhľad pleti. Stresové hormóny oslabujú ochrannú bariéru pleti a zhoršujú kvalitu pleti, navyše zvyšujú aktivitu mazových žliaz, takže sa v stredných partiách pleti môžu rozširovať póry a pleť vyzerá hrubšia. Neustále napätie spôsobené stresom navyše znižuje prúdenie krvi a pleť získa bledý nezdravý vzhľad. Aj živiny z kozmetiky prenikajú pri strese do hlbších vrstiev pokožky oveľa ťažšie, takže ani najlepšia kozmetika v náročnom období krásu pleti nezachráni.

Riešenie: odpočinok, dovolenka alebo aspoň masáž, aromaterapia, kúpeľ či výlet do prírody…

Výdatný spánok

Pri častom ponocovaní je možné, že vaša krása vezme čoskoro nohy na plecia. Spánok napomáha regenerácii buniek nielen celého tela, pri spánku sa navyše uvoľňuje melatonín, hormón, ktorý ovplyvňuje vlastné regeneračné procesy pleti, a tak jej pomáha udržať zdravý vzhľad. Melatonín je akýsi elixír mladosti, jeho tvorba sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje, takže ak spánok obmedzíte na minimum, bude vaša pleť vyzerať horšie a vďaka vráskam stratí mladistvý vzhľad. Nedostatok spánku tiež negatívne ovplyvňuje kvalitu kolagénu a zvýrazňuje tmavé kruhy pod očami.

Riešenie: Snažte sa preto spať aspoň šesť hodín a choďte spať včas – spánok pred polnocou sa počíta dvojnásobne.

Menej sladkého

Sladkosti, zákusky a čokoláda prinášajú síce určité uspokojenie, ale ich nadmerná konzumácia aj celkom veľké riziko, že priberiete na váhe a vaša pleť začne rýchlejšie starnúť. Veľké množstvo jednoduchých cukrov negatívne ovplyvňuje kvalitu pleti, pôsobí na metabolizmus mazových žliaz, takže sa pleť môže viac zapaľovať. Cukor navyše vyvoláva zmeny v zložení ochranného plášťa na povrchu pokožky, čo prináša riziko rôznych kožných infekcií a tiež znižuje aktivitu prirodzených kožných antioxidantov, čo v konečnom dôsledku urýchľuje starnutie pleti.

Riešenie: so sladkosťami opatrne!

Slnko s rozvahou

Možno mávate rukou – to už predsa každý vie. Lenže stále nie každý sa tým riadi. A pritom slnečné žiarenie nenávratne poškodzuje kožné bunky, kolagénové i elastické vlákna, spôsobuje tvorbu vrások a nepravidelných pigmentácií. Predčasné starnutie ale nie je to jediné, čo nám pri nadmernom opaľovaní hrozí. I keď sa koža dobre regeneruje a zdá sa, že sa s dôsledkami opaľovania rýchlo vysporiada, rôzne i závažnejšie kožné ochorenia sa môžu objaviť až za niekoľko rokov.

Riešenie: vyhýbajte sa pobytu na slnku v dobe jeho najväčšej intenzity a používajte kvalitnú opaľovaciu kozmetiku s dostatočne vysokým ochranným faktorom.

Bez cigariet

Možno vďaka cigaretám nepriberiete, ale zaručene oveľa rýchlejšie zostarnete. Vaša pleť navyše získa žltkastý nádych, viac pigmentácií a nezdravý vzhľad. Ale to nie je všetko. Vašu krásu negatívne ovplyvňuje nielen nikotín, ale i samotná mimika – opakované špúlenie úst a rovnaké pohyby pier pri fajčení vedú k vzniku nevzhľadných vrások najmä nad hornou perou. I keď estetická dermatológia dokáže divy, vyhladiť takéto vrásky je takmer nemožné.

Riešenie: nefajčiť!

About

Barbora pracuje ako copywriterka a redaktorka v online aj printových médiách už viac ako trinásť rokov. Napriek tomu, že má vyštudovanú environmentalistiku, tvorila už počas strednej školy a neskôr počas vysokej školy prispievala článkami do mnohých ženských magazínov. Vo voľnom čase ju okrem písmenok zamestnávajú najmä dve deti - šesťročný Maxim a ročný Theo.