Kvalitné doplnky, ktoré vaše záhrada potrebuje

Vysoké letné teploty sa striedajú so silnými búrkami. V posledných rokoch sú však letá veľmi suché, na čo sa sťažujú predovšetkým záhradkári, ktorí majú zasadenú úrodu a veľké suchá im ju výrazne ničia. Ak máte záhradku aj vy, správnou starostlivosťou dokážete predísť mnohým problémom. Viete ale, ktoré kvalitné doplnky vaša záhrada nevyhnutne potrebuje?

Nádrže na dažďovú vodu

Aj keď Slovensko patrí ku krajinám s najväčším výskytom kvalitnej podzemnej vody, dažďových zrážok je v letných mesiacoch, a nielen v letných, už aj u nás pomenej. Klíma sa mení a o pár rokov tu budeme mať také teplo ako na juhu Španielska. Vysoké teploty ale nenahrávajú do karát skúseným pestovateľom, ktorí si chcú vypestovať vlastnú zeleninu, či ovocie. Nedostatok vody ich vedie k zachytávaniu dažďovej, no keď zrážok niet, musia na polievanie záhradky používať pitnú vodu. Pitná voda ale nikdy nevynahradí dažďovú a práve z tohto dôvodu vám odporúčame kúpiť si nové nádrže na dažďovú vodu, ktoré sú z kvalitného betónu a čo je hlavné, nezaberajú veľa miesta, pretože sú uložené pod zemou. Vodu čerpáte klasickým čerpadlom.

Nádrže sú praktické, nakoľko dokážu uskladniť oveľa väčšie množstvo vody ako klasické plastové sudy, ktoré mnohí ľudia využívajú. Umožnia vám polievať záhradku dažďovou vodou aj vtedy, keď dlho nepršalo. Takto ušetríte pitnú vodu a záhradke dodáte potrebné živiny.

Septiky

Vyvážanie odpadových vôd z klasických žúmp je aj v 21. storočí aktuálne. Ak bývate ďaleko od civilizácie, žijete v odľahlejších častiach miest alebo dedín, veľmi dobre poznáte časté vyvážanie odpadových vôd. Aj keď niektorí ľudia napriek zákazom vypúšťajú odpadové vody do potokov, či riek, viacerým sa tento spôsob nepozdáva. Ak nie ste napojený na kanalizáciu, odporúčajú sa kvalitnejšie septiky, ktoré prečisťujú odpadové vody v rámci konštrukcie, takže sa vyhnete častému vypúšťaniu žumpy a ničeniu trávnika vozidlom určeným na vývoz odpadových vôd.

Doprajte vašej záhrade a domácnosti kvalitné septiky a nádrže určené na zber dažďovej vody. Nákup týchto doplnkov určite neoľutujete.