Kvalitné posteľné prádlo – starostlivosť a výber

Neodmysliteľnou súčasťou spální je aj posteľné prádlo. Viacerí z vás už majú určite negatívne skúsenosti s posteľným prádlom. Pri výbere sa nám často stáva, že si dostatočne nepozrieme rozmery a hlavne vyberieme si posteľné prádlo z nekvalitného materiálu, ktoré nemá dlhú životnosť.

Ako si vybrať dobré posteľné prádlo a ako sa oň starať, aby vám vydržalo čo najdlhšie?

Pozor na rozmery

Ak si plánujete kúpiť nové posteľné obliečky, odporúčame vám predovšetkým pozerať na rozmery. Teraz sa predávajú rôzne rozmery paplónov a vankúšov, preto je dôležité vybrať správny rozmer obliečok. Ak máte ortopedický vankúš menších rozmerov, ako je klasický rozmer 70×90 cm, pozerajte menšie obliečky vankúšov. V prípade ortopedických matracov to bude trošku problém, avšak určite sa vám podarí nájsť predajňu, kde predávajú kvalitnejšie posteľné obliečky aj atypických rozmerov.

Zapínanie

Všímajte si aj zapínanie posteľného prádla. Pre niekoho je výhodnejšie zapínanie na zips (klasický, či suchý), pre niekoho zase na gombíky. Praktickejšie je ale zapínanie na gombíky. Odpadnutý gombík jednoducho prišijete. Zips je ale náročnejší na výmenu.

Výber posteľných plachiet

S kúpou nových posteľných obliečok budete automaticky vyberať aj nové posteľné plachty. Opäť dávajte pozor na rozmer. Ak plánujete kupovať posteľné prádlo na manželskú posteľ, odporúčame vám kupovať napínacie plachty v takých farebných prevedeniach, aby ste ich zladili s posteľnými obliečkami. Na manželskú posteľ vám odporúčame kupovať dvojlôžkové napínacie plachty.

Cez zimu využijete nepremokavé froté plachty. Sú dostatočne teplé a pevné, aby zvládli aj časté pranie. Okrem froté plachiet odporúčame kupovať aj klasické bavlnené plachty.

Ako sa ale starať o posteľné prádlo? Odporúčame vám prať ich každé dva týždne. Čistota posteľného prádla je pre vaše zdravie veľmi dôležitá. Odporúčame vám posteľné prádlo prať na 60º. Vtedy sa najlepšie operie a zbavíte sa tak nečistôt, prachu a zvyškov kože.