Laserová operácia očí vybratá na mieru

laserova-operacia-oci

O naše oči sa je potrebné starať. Nepreťažovať ich nadmerným pozeraním televízie a čítaním kníh a časopisov, v letnom období používať slnečné okuliare, vyhýbať sa možným úrazom v oblasti očí a agresívnym chemickým látkam, používať pri nebezpečnej činnosti ochranné pomôcky, a tak podobne. Lebo kto iný to za nás spraví, ak nie my, sami. Ide predsa o naše oči, o naše zdravie.

Sú ale situácie, lepšie povedané štádiá, kedy už našimi vlastnými silami nedokážeme zvládnuť situáciu ohľadom našich očí. Môžeme síce dodržiavať spomenuté základné odporúčania, no nie vždy kvalita nášho zrak závisí iba o nich. Vplyvom rôznych okolností, úzko súvisiace s genetickými predispozíciami a vekom sa objavujú v ľudskej populácii očné vady, ktorých odstránenie patrí do rúk lekárom, špecialistom.

Nebojte sa operácie očí, zachráni vám zrak

Medzi najčastejšie vady, lebo lepšie povedané choroby patrí aj krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizus. Tieto sa objavujú priebežne už detstva, alebo vplyvom namáhania očí skoro pravidelne po štyridsiatom roku života. Kedysi sa odstraňovali, resp. korigovali nosením okuliarov s príslušným tvarom a počtom dioptrií. Podľa závažnosti diagnózy sa buď tieto postupne odoberali, alebo pridávali.

Niekedy však je krajne nepraktické mať pri sebe neustále niekoľko okuliarov, ktoré beztak časom stratíte, alebo sa vám rozbijú. No a nahradzovať okuliare umelými šošovkami tiež nie je to pravé, čo by ste si želali.

V posledných rokoch je trendom odstraňovať spomenuté neduhy operačnou cestou, a to prostredníctvom niekoľkých laserových techník v závislosti od typu diagnózy a celkového stavu pacienta. Laserová operácia očí ja mimoriadne šetrný prístup k vašim očiam, kedy za asistencie laserových lúčov behom krátkej doby za lokálneho umŕtvenia dospeje k želanému výsledku. A aj doba rekonvalescencie je mimoriadne krátka. Domov odchádzate ihneď po zákroku a po niekoľkých dňoch šetriaceho režimu vidíte ako nikdy predtým.

Povrchovo, alebo hĺbkovo, nech sa páči

Asi toľko v kocke ohľadom laserových operácii očí. Keby sme sa mali trošku podrobnejšie pozrieť na celý proces musíme si povedať približne nasledovné. Laserom upraviť, alebo odstrániť sa dajú očné vady ľuďom, ktorí dosiahli osemnásty rok života a naopak nepresiahli ten štyridsiaty piaty. Prečo? Pretože v mladosti sa ako všetko v našom organizmu ešte len vyvíja a tak je potrebné, aby sa aj očná vada ustálila.

Vo vyššom veku je zase laser nahrádzaný tou klasickou operačnou technikou PRELEX, kedy sa vymení celá šošovka, aby sa zaručil požadovaný výsledok.

Samotné laserové techniky zvyčajne delíme na povrchové a hĺbkové. Tie povrchové sú PRK a Lasek, alebo hĺbkovými, tzn. Z – LASIK, Femto – LASIK a Relex Smile 3. V čom sa ale od seba líšia okrem tajuplných názvov.

V prvom rade v tom, že tie povrchové sú staršieho dáta a teda menej dokonalé než tie novšie. Pred samotným zákrokom sa totiž musí najskôr odhrnúť vrchný epitel rohovky a až následne excimerovým laserom vykonať požadovanú úpravu. To so sebou prináša istý diskomfort ako pálenie, svrbenie a slzenie a aj čas hojenia je dlhší.

Naopak, pri hĺbkových metódach sa hneď prenikne femtosekundovým laserom do požadovanej hĺbky a tam za pomoci excimerového lasera sa operácia dokončí. Neznamená to však, že by sa lekári upli na jednu alebo druhú skupiny metód. To v žiadnom prípade. Ido o to, aby sa každému pacientovi ušila operačná metóda priamo na mieru.

Napríklad staršie povrchové sa výborne hodia na krátkozrakosť a astigmatizmus a pre ľudí, ktorých rohovka je príliš tenká. Takže vidíte, každý z vás si príde na svoje, bez rozdielu. A dokonca aj tí, ktorí už dávno prekročili štyridsiaty piaty rok. Pre tých majú odborníci pripravenú jednoduchú radu. Vymeniť pôvodnú šošovku za novú.

Čo vás čaká pred operáciou a po nej

Pred samotným operačným zákrokom sa samozrejme musí pacient dostaviť na predoperačné vyšetrenie počas ktorého lekár ho vyspovedá a zistí aktuálny zdravotný stav prostredníctvom meraní vnútroočného tlaku, zrakovej ostrosti, kontroly stavu predného a zadného segmentu oka, a vôbec, pacient je podrobený celému radu vyšetrení a to nielen čo sa týka očí. Je ďalej potrebné, aby dva týždne pred vyšetrením nepoužíval kontaktné šošovky, ktoré by mohli skresľovať výsledky zistených meraní.

Samotná operácia oboch očí trvá približne štvrť hodiny pri plnom vedomí v lokálnej anestézii, pri plnom vedomí. Po operácii sa do očí vložia náhradné ochranné šošovky, slúžiace ako ochrana do budúceho dňa.

Po dvadsiatich štyroch hodinách príde na rad pooperačná kontrola na ktorej lekár zhodnotí úspešnosť zákroku a stanoví harmonogram ďalších kontrol až do úplného uzdravenia.

Občasné svrbenie zvládne každý pacient

Je možné, že naozaj bude pacient počas rekonvalescencie po operácii pociťovať v očiach mierne pálenie, svrbenie, a vôbec bude pociťovať mierne diskomfort. Ale s tým treba počítať, nie je to nič mimoriadne a už vôbec to neznamená nejakú komplikáciu. Tie síce môžu nastať, no aj na túto alternatívu existuje riešenie problému vo antibiotík.

Rovnako je vhodné vyvarovať sa v prvých týždňoch prílišnej fyzickej aktivite, kúpaniu a saunovaniu.