Máte skúsenosť s tzv. tabletkou po? Čo to je a na čo slúži?

tabletka-po

Poznáme to všetci – nehody sa občas stávajú. Roztrhnutý prezervatív alebo divoká neprerušená súlož bez ochrany v záplave nesmierneho vzrušenia. To všetko sú dôvody, pre ktoré sa ženy utiekajú k poslednej možnosti antikoncepcie.

Ak nepoužívate antikoncepčné tabletky

Spôsobov, akými sa môžete ochrániť pred neželaným tehotenstvom, je veľa. Všetci poznáme hormonálne tabletky, vnútromaternicové telieska, náplaste alebo už spomínané prezervatívy. Aj výpočty plodných a neplodných dní, hoci nie sú stopercentne spoľahlivé, ale aspoň sa dá pomocou nich lepšie orientovať a prispôsobovať v danej situácii. Ak však žena antikoncepciu z rôznych dôvodov nepoužíva a po nechránenom, vášnivom sexe má pocit, že azda otehotnie, existuje ešte jedna záchrana – tabletka po.

Postkoitálna antikoncepcia. Drahá, ale účinná

Tabletka „po“  je jednorazová hormonálna antikoncepčná pilulka, ktorej cena sa pohybuje od 20 eur vyššie a je voľne predajná, čiže nie je viazaná na lekársky predpis. Ak ste teda mali nechránený pohlavný styk a s tým spojené podozrenie, že ste mohli počas neho otehotnieť, neváhajte ani chvíľu a zájdite si do lekárne. Máte približne 72 hodín na to, aby tabletka zabrala. V opačnom prípade počítajte so scenárom, kedy  vám nedbanlivosť alebo nešťastná náhoda zmení celý život. Čím skôr ju užijete, tým lepšie pre vás. Nezabudnite však na fakt, že je to hormonálne liečivo, a preto nehazardujte so svojím zdravím pričasto.

Ako pôsobí?

Obsahuje vysokú dávku estrogénov, ktoré spôsobujú, že pokiaľ ste pred ovuláciou, tak sa vajíčko hneď neuvoľní (tým pádom sa trochu pomení váš menštruačný cyklus). Ak sa nachádzate po ovulácii alebo počas nej, tabletka „po“ pôsobí proti uhniezdeniu vajíčka v maternici. Na to máte práve tých 72 hodín. Je to iba núdzové riešenie, a preto si ju nezamieňajte s antikoncepciou. Látky obsiahnuté v tabletke menia štruktúru sliznice maternice a narúšajú funkciu žltého telieska. Ak však už ste tehotná, liečivo nijakým spôsobom nenaruší ani nepoškodí plod.

Vedľajšie účinky vás neminú

Po užití tejto tabletky sa môžu vyskytnúť zmeny nálad, únava alebo bolesti v podbrušku. Očakávajte tiež zmenu v menštruácii – môže prísť skôr alebo neskôr a trvať dlhšie alebo kratšie. Pri akýchkoľvek vážnych pochybnostiach vyhľadajte lekársku pomoc

About