Miesta s atmosférou – Havránok I.

havranok

V sérií článkov o miestach s atmosférou sa budeme venovať najmä Slovensku. Mnohí ani nevedia, aké skvosty nabité neobyčajnou energiou, ešte neodhalené haldou turistov, naša krajina ukrýva. Preto sme sa rozhodli vám ich postupne priblížiť a ukázať tak možnosti na neobyčajné výlety.

Vrany na Havránku krákajú dávnu históriu

Cestou na sever Slovenska vás nohy zavedú aj k Liptovskému Mikulášu, ktorý sa stal vstupnou bránou k čarovnému historickému „kráľovstvu“ Keltov. Čo by kameňom dohodil žabku do Liptovskej Mary, sa rozprestiera stály archeopark – Havránok. Ten zviedol srdce nejedného smrteľníka, ktorý vstúpil na jeho pôdu. Pozrime sa spolu, čím je osada s romantickým názvom tak výnimočná.

Unikátny archeopark akého inde niet

Archeoparkov je na slovenskom území pomenej. Niekoľko skanzenov zobrazujúci život chudobného ľudu spred tristo rokov sa však s náleziskom na Havránku nemôže zďaleka rovnať. Keltské opevnenie osady kmeňu Kotínov ohraničuje vstup do obetnej šachty, v ktorej sa zachoval oltárik slúžiaci na obete bohom prírody. Nájdete tu druidskú svätyňu, kamenné cesty so stĺporadím a dokonca nálezy vzácnych keltských mincí.  Toto sú objekty  z 1. st. pred Kristom, ktoré boli v súčasnosti doplnené o krásne drevené stavby, ktoré ukazujú obraz histórie z doby laténskej, tak ako ho videli Kelti. Okrem toho na tomto mieste v 12. až 15. storočí vznikla aj slovanská osada, ktorá po sebe zanechala drevený hrádok s priekopou či obytnú vežu. Všetky stavby z oboch období sú na novo postavené v štýle „living history“, a tak na návštevníka čaká jedno nádherné miesto bez väčšieho zásahu modernej doby plastovej.

V pokračovaní článku sa dozviete, v čom je keltské etnikum zaujímavé a prečo by ste nemali vynechať Havránok zo svojich turistických výletov.

 

Zdroj obrázku: http://www.chatynaliptove.sk/index.php?page=havranok

About

1 Comment

Leave a Comment