Miesta s atmosférou – Uhrovecký hrad

uhrovecky-hrad

Strážovské vrchy ukrývajú nejedno tajomstvo či miesto, kde človeka pohltí magická atmosféra dávnych čias. No tým najzaujímavejším a energeticky sršiacim je určite Uhrovecký hrad. Jeho chladné múry obopínajú životné príbehy už od 13. storočia. A verte či nie, legendy hovoria aj o zázračných uzdraveniach.

Stáročné dejiny

Prvým známejším majiteľom neskororománskeho hradu bol Matúš Čák Trenčiansky a od tej doby stavba prešla mnohými rukami a úpravami. Nakoniec na dlhú dobu skončila vo vlastníctve rodiny Zayovcov, ktorí ho užívali len kvôli obrannej a hospodárskej funkcii. Neskôr z neho spravili väznicu a po požiari v meruôsmom roku 1848 začal pustnúť. Teraz sa hrad postupne stáva miestom pre zregenerovanie turistov po asi hodinovou výstupe, na ktorého konci čaká zaslúžená odmena.

uhrovecky-hrad-slovensko

Zdroj obrázku: https://soda.o2.sk/wp-content/uploads/131913497.jpg

Dni i noci na hrade

Hrad už dávno nie je typickou ruinou, akú by ste od slovenských hôr čakali. Ujala sa ho Nadácia pre záchranu kultúrneho dedičstva, dobrovoľníci a najmä jeho dvorný kastelán, ktorý ho v súčasnosti spravuje dňom i nocou. Zároveň na ňom býva a prevádzkuje menší bar, kde si počestný pocestný môže hryznúť do milovanej Horalky či vypiť osviežujúci mok. Vďaka neuveriteľne milému prístupu svojského kastelána na hrad prichádzajú turisti zrelaxovať vystresovanú myseľ aj na niekoľko dní. V múroch pevnosti sú vybudované drevené podlažia s provizórnymi posteľami, ktoré si zaslúži každý, kto vlastnými rukami aspoň trochu prispeje k obnove tejto magickej pamiatky. Po odpracovanej čiastke (samozrejme nie je vôbec taká náročná) si návštevník dopraje zaslúžené jedlo či odpočinok na hornom poschodí s výhľadom do prekrásnych diaľav. A tí, čo na hrade prespali hoci len  jednu noc, sa akoby zázrakom vrátili späť do doliny o poznanie zdravší. Mnohí tvrdia, že ich po návšteve hradu prestala bolieť chrbtica či kolená. Možno je to dobrým pocitom z pomoci pamiatke získať späť zašlú slávu, no my si myslíme, že tento hrad má skutočne zázračnú silu. Nejako sa na ňom ľahšie dýcha.

uhrovecky-hrad

Zdroj obrázku: https://static.panoramio.com.storage.googleapis.com/photos/large/17012620.jpg

Z hradu do kaštieľa

Na Uhroveckom hrade určite neukončite svoju turistickú púť touto kotlinou. Hrad patrí k priľahlej dedinke Uhrovec, ktorá má čo ponúknuť. Okrem toho, že sa v nej narodil Ľudovít Štúr či Alexander Dubček, sa tu nachádza veľký renesančný kaštieľ postavený zámožnou rodinou Zayovcov v 16. storočí.  Ten teraz láka najmä priaznivcov urban exploringu, pretože je už mnoho rokov v neustálej rekonštrukcii, na ktorú však obec nemá dostatok financií. Ak nie ste fanúšikom urban bádania, stačí sa pri kaštieli aspoň na pár minút pristaviť a obdivovať jeho starobylú architektúru z vonkajšej strany v peknom prostredí.

Zdroj náhľadového obrázku: http://slovakia.travel/hrad-uhrovec

About