Môže nosenie rúška spôsobiť zdravotné problémy?

Ocitli sme sa v dobe, kedy sami neveríme vlastným očiam a ušiam, čo sa práve okolo nás a v celom svete odohráva. Skôr či neskôr muselo túto planétu postretnúť čosi, aby sa ľudstvo spamätalo. Do kedy nám vydrží táto spolupatričnosť? Zatiaľ si však zahaľme tvár rúškom a ukryme svoje tajomstvá…

Čo sa pod tebou skrýva? Veľký nos alebo opar na ústach?

Pomaly si všetci zvykáme na nosenie ochranných rúšok, ktoré nám značne znepríjemňujú akúkoľvek prácu alebo pohyb na verejných priestranstvách. Ochranné rúška chránia nás i ostatných pred nákazou vírusu COVID-19. V čom spočíva ich ochrana? Zabraňujú totiž šíreniu kvapôčok do prostredia, ktoré sa šíria najmä pri rozprávaní, kašľaní či kýchaní. Baktérie teda ostávajú prilepené na kúsku látky. Rúško ako také nás rozhodne pred vdýchnutím koronavírusu neochráni. Na to, aby sme boli stopercentne ochránení pred nákazou, by sme potrebovali bezpečnostné úbory, špeciálnu masku a okuliare.

Zatiaľ si musíme vystačiť takto. Nosenie rúška, žiaľ, zvyknú sprevádzať aj nepríjemné zdravotné ťažkosti. Okrem toho, že je pod ním značne sťažené dýchanie, čo je veľmi nebezpečné obzvlášť vtedy, pokiaľ vykonávate fyzicky náročnú činnosť v práci, spôsobuje aj problémy s krčnou chrbticou alebo rôzne kožné ochorenia.

Priznajme si, že nie sme zvyknutí na zhoršené podmienky a látka pod očami nám častokrát znemožňuje normálny priebeh výkonu práce. Preto sa hrbíme a snažíme sa situáciu vyriešiť po svojom. Vymýšľame spôsoby, ako čo najlepšie s rúškom súladiť. Chrbtica je ubolená a človek dvakrát tak zničený ako obvykle. Rátame dni, kedy sa budeme môcť opäť zhlboka nadýchnuť a vychutnávať si vôňu slnečných rozkvitnutých rán i popoludní. Vydržme! Lepší sa to.

Kožní lekári sa v týchto dňoch stretávajú najmä s pacientmi, ktorí sa sťažujú na začervenanie kože v oblasti, kde sa ochranné rúško nachádza. Ľudí trápia ekzémy, svrbenie, pálenie, vyrážky, opary a pod.. Aj aknózna pleť má v týchto dňoch čo robiť. Odborníci radia – vymieňať si rúško každé tri hodiny alebo aspoň každý deň. Všetko sa to deje pod vplyvom baktérií, ale veľakrát si za to môžeme aj sami, tým, že nenosíme bavlnené rúška. Bavlna je totiž našej pokožke najprirodzenejšia spoločníčka. Splnením týchto podmienok a tiež s uzrozumením, že ochranu tváre by sme nemali prať v agresívnych prípravkoch, kožné problémy by mali postupne pominúť. Zrieknime sa aj aviváže.

Postihnuté miesta na tvári si stačí ošetriť čistou vodou alebo detským mydlom, niekedy sú potrebné aj dezinfekčné prípravky. Silné svrbenie potlačia upokojujúce tabletky na predpis.

About