Návrat k tradíciám: skúste bývanie v hlinenom dome

Doba neustále napreduje a výsledkom toho je, že musíme mať všetko naj. NAJlepšie, NAJkrajšie i NAJdrahšie. Máme pocit, že naše ťažko zarobené peniaze musíme do niečo zhmotniť, a preto sa najčastejšie rozhodujeme medzi kúpou nového automobilu alebo kúpou či stavbou nehnuteľnosti.

Peniaze – začarovaný kruh

Hýbu svetom, ale aj s ľudskými vlastnosťami a celkovým zmýšľaním. Potom sa dostávame do začarovaného kruhu, kde hlavnú rolu plnia ako inak – peniaze. Chceme nový dom, ale potrebujeme k tomu najnovšie technológie, materiály a samozrejme veľa odborníkov a firiem, bez ktorých by sme to sami nedokázali. Naozaj?

Pozrime sa na našich predkov, ako to perfektne zvládli aj bez týchto drahých vymožeností a stále sa cítili slobodní. Stavba domu bola bežná samozrejmosť a niekoľkotýždňová záležitosť.

Prečo práve hlina?

Hlina je prírodný materiál a je veľmi tvárna. Domy postavené z nej sú ekonomické a zároveň ekologické. Ak sa túžite opäť priľnúť k prírode a začať žiť zdravšie a trochu inak, než ako ste v tomto tisícročí zvyknutí, domy z hliny sú tou najlepšou voľbou pre vás. Zbavte sa alergií, problémov s dýchacími cestami a svoju nadbytočnú energiu nasmerujte radšej do tých správnych oblastí života.

Hlinené domy sú novodobá senzácia a chcú vás presvedčiť o tom, že čo je staré, je dobré. Naši predkovia veľmi dobre vedeli, čo robia. V jednoduchosti spočívala sila, krása a nesmierna praktickosť a užitočnosť. Ak raz navštívite tento typ stavby, veľmi rýchlo si zvyknete na to nesmierne ticho, ktorým budete náhle obklopení. Hlina je totiž perfektní izolant. Strážte si svoje súkromie a „uniknite“ pred vonkajším svetom.

Hlina je trvácna

Zahoďte predsudky o tom, že hlinené domy nevydržia toľko ako panely alebo tehlové domy. Opak je totiž pravdou. Pokiaľ sú dodržané presné stavebné postupy a nie sú pri procese použité nevhodné prvky, ktoré práve ohrozia statiku domu, tak máte postarané o dlhoveké a spoľahlivé bývanie. Hlinené domy majú výbornú klímu.  Už pri vstupe do prvej miestnosti pochopíte, čo to znamená.

V lete je tu príjemný chládok a v zime sa tu dlho udržiava teplo. Vzduch v interiéri vonia úplne ináč. Budete mať pocit, ako by ste sa ocitli kdesi v minulých dobách a okamžite nasejete túto skvelú atmosféru. Hlina nasáva vlhkosť, čo je výborné najmä v kuchyni a v kúpeľni a keď je tej vlhkosti v dome nedostatok, dokáže ju postupne uvoľňovať, a preto je to hlavný predpoklad k zdravému životu.

About