Nedajte alergénom u vás doma žiadnu šancu

Dá sa povedať, že alergény sú všade vôkol nás. Po príchode domov si myslíme, že po zatvorení dverí zároveň zanechávame za sebou všetko nebezpečenstvo a ostávame v ochrannej zóne. Opak je však pravdou.

Alergény striehnu na nás aj doma

Najmä v letnom období máme okná pootvárané 24 hodín denne, nepretržite. Cez ich sieťky neustále prenikajú mikroskopické čiastočky prachu, ktoré sa nazhromažďujú na podlahe, na všetkých textíliách i na nábytku. Alergény z prírody, akými sú napríklad peľ, rôzne druhy tráv a iné „suveníry“ z parku, sa usádzajú na podlahe najskôr v predsieni. Tá sa stáva akýmsi „ložiskom“ mikroorganizmov, odkiaľ sa roznášajú do ostatných miestností v dome.

Alergény, ktoré máme doma automaticky

Ak nerátame iba peľ a trávy, medzi alergény v domácnosti patria hlavne roztoče ukrývajúce sa na textíliách, akými sú koberce, sedačky alebo postele. Prach vzniká aj naším prirodzeným pohybom v domácnosti. Okrem toho sa naša pokožka a telo prirodzene zbavuje starých a odumretých buniek tela, a preto na svojich podlahách nájdeme množstvo odumretej kože, vlasov alebo nechtov. Tí z nás, ktorí máme v interiéri aj nejaké domáce zvieratá, potvrdíme, že starostlivosť o chlpatých a operených maznáčikov vôbec nie je jednoduchá. Vždy je to na úkor vlastnej hygieny.

Jedným z riešení je aj čistička vzduchu

Udržať si svoju domácnosť akoby v sterilite – nie je možné. Prirodzený „neporiadok“ totiž prospieva imunite a dobrému pocitu z domova. Často sa hovorí, že dom má slúžiť nám a nie my jemu. Stanovenie hranice – čo je ešte únosné a čisté a čo už nie je celkom O.K.  – je veľmi dôležité. Ak chcete mať domov bez alergénov, pravidelne vysávajte podlahy. Aspoň dvakrát do týždňa umyte dlážku teplou octovou vodou a každý druhý deň utrite prach na nábytku. Posteľné obliečky sa odporúčajú vymieňať raz za týždeň a prať na teplote minimálne 60 stupňov. Ak si chcete byť naozaj istí, že je vaša domácnosť zbavená alergénov, môžete vyskúšať aj čističku vzduchu alebo soľnú lampu. Aj krbové kachle majú schopnosť eliminovať z ovzdušia alergény a iné choroboplodné zárodky.

About