Nie je to jarná únava, ale možno „len“ nedostatok železa

unava-nedostatok-zeleza

Keď nášmu telu chýba dôležitý vitamín či prvok, okamžite sa to prejaví na našom zdraví. Začínajú sa nám v hlave vytvárať tie najrôznejšie scenáre o tom, že trpíme nejakou vážnou nevyliečiteľnou chorobou. Obzvlášť na jar je potrebné zaradiť do svojho jedálnička veľa zdravej zeleniny.

Nepodceňte prvé príznaky

Začiatkom jari sa cítime všetci akosi slabšie či bez nálady a máme pocit, že s nami čosi nie je v poriadku. Zima bola dlhá, no nastáva čas, kedy nás teplé a príjemné lúče slnka začnú opäť nabíjať energiou. Vitamín D priaznivo pôsobí na imunitný systém, zbavuje nás stresu, únavy a je prospešný pre naše kosti a svaly. Okrem neho si však musíme zabezpečiť aj dostatok železa. Práve jeho absencia sa prejavuje už spomínanou únavou, ale aj mnohými ďalšími príznakmi.

Aby vlasy nepadali a aj nechty boli silné

Všetci chceme vyzerať zdravo a aj sa tak cítiť. Prvý náznak, že niečo nie je s organizmom v poriadku, sú určite vlasy – naša koruna krásy. Naozaj platí, že pokiaľ je žena zdravá, tak je majiteľkou nádhernej hustej a lesklej hrivy. Akonáhle vlasy začnú vypadávať a meniť svoju kvalitu, značí to, že našej krvi chýba železo. Pri jeho nedostatku aj pokožka stráca svoju prirodzene peknú farbu a mení sa na bledú a nie príliš atraktívnu. Ak sa k tomu pridajú aj lámavé nechty, je to viac než isté – zrejme trpíte chudokrvnosťou.

Brokolica, špenát, ovsené vločky a raz-dva zvíťazíte!

Ale aj taká šošovica alebo hnedá ryža či cereálne cestoviny, no aj ostatná listová zelenina, hovädzie a rybacie mäso vám veľmi rýchlo pomôžu vyrovnať chýbajúcu hladinu železa. Postupne spozorujete, že vás zlá nálada a vyčerpanosť obchádza, načerpáte novú energiu a zbavíte sa tiež nespavosti či  akejkoľvek apatie k životu alebo voči ľuďom. Vychutnajte si jar so všetkým, čo k tomu patrí a v plnej sile sa jej vydajte oproti. 🙂

About