Oplatí sa nákup 4k monitora na hry?

Moderné počítačové hry sú spravidla do detailu prepracované, ako čo sa týka herného prostredia, tak animácií, ktoré pokročilé hry zvyčajne sprevádzajú. Dopriať si túto pohľad v 4k rozlíšení je samozrejme veľmi lákavé, zvlášť ak ide o niektorý z posledných titulov, ktorý už s touto technikou počíta.

Rozlíšenie poskytované 4k monitormi je o mnoho ostrejšie ako to, ktoré dosiahnete bežným alebo Full HD LCD monitorom, otázkou však zostáva, či sa bežnému užívateľovi oplatí si taký typ monitora pre svoje domáce hranie zaobstarať.

Monitory pre herné zostavy

Pokrok na poli programovania a grafiky počítačových hier ide neustále dopredu a pre plynulé a estetické prehrávanie je potrebné sa vybaviť výkonným hardvérom, ktorý spĺňa náročné požiadavky dané veľkým objemom grafických dát, ktoré je potrebné spracovať.

Medzi tieto zariadenia bezpochyby patrí aj herný monitor, ktorý sa v porovnaní s bežnými monitormi vyznačuje špecifickými vlastnosťami. Tie popri zvýšených nárokoch na veľkosť (uhlopriečku) a rozlíšenie zahŕňajú tiež výkon a farebnosť, dobu odozvy a frekvenciu obnovovania, ktoré sú u bežných i nových hier dôležitými parametrami, keďže definujú celkovú schopnosť monitora prehrávať dáta plynulo a implementovať všetky zmeny, ktoré ovládaním vykonávate.

Rozlíšenie monitorov na hry

LCD monitory na hry disponujú rôznymi typmi rozlíšení, z ktorých základná je Full HD, ktorý sa všeobecne využíva pre štandardnú prácu s programami. O triedu vyššie sú monitory QHD s 2krát väčším rozlíšením pri pomere 16: 9.

Najnovším prírastkom do rodiny herných monitorov je UHD čiže 4k, ktorý dosahuje rozlíšenie až 3840×2160, čo umožňuje dosiahnutie veľmi vysokej presnosti detailu obrazu aj farieb. Rozdiely medzi jednotlivými modelmi 4k monitorov od rôznych výrobcov sú nielen v parametroch, ale môžu byť výrazné tiež čo sa týka ceny. Tá sa pohybuje približne medzi 350 až 750 eur v závislosti od veku, výbavy a funkcií.

Komu sa oplatí zaobstarať si herný monitor so 4k rozlíšením

Herný monitor je potreba vyberať jednak podľa grafickej karty a RAM hernej zostavy. Zostavy s grafickou kartou staršou, ako dva roky zvyčajne nezvládnu plynulé prehrávanie ani na QHD (2k) modelu, pre 4k systémy je ideálne zaobstarať niektorý z posledných modelov, ktorých cena sa šplhá aj do tisícov, a navyše vyžadujú zodpovedajúcu modernizáciu výkonového hardvéru a sprievodných technológii.

Ak kupujete úplne novú hernú zostavu, je dobré si za kvalitu priplatiť, ak chcete však plne využiť dokonalú ostrosť 4k rozlíšenia, pripravte sa na pomerne veľkú investíciu. Avšak, 4k herné monitory sú v súčasnosti považované za nepopierateľnú budúcnosť herného priemyslu, ktoré postupne vytláčajú aktuálne systémy, a možno teda predpokladať, že sa im v blízkej dobe prispôsobia aj ďalšie komponenty zostáv.

Ak teda disponujete relatívne funkčnou zostavou, je možno lepšie ešte chvíľu počkať a pozrieť sa radšej po hernom lcd na stránkach inComputer.sk.

About