Pijete kávu? Možno s tým prestanete

pitie-kavy

Čierna aromatická tekutina, ktorej vôňu a chuť pozná každý – reč je o káve. Mnoho ľudí začína svoj deň práve šálkou tohto „životabudiča“. Spoliehajú sa na to, že im dodá energiu, silu, no okrem iného im spríjemní ráno a krátke chvíle s rodinkou. Ako však vplýva káva na ľudský organizmus?

Iba falošná energia

Žiaľ, mylne sa domnievame, že je to práve káva, ktorá nás dokáže poriadne nakopnúť, keď sa ocitáme v zúfalých situáciách , oblapení únavou alebo dokonca aj migrénou. Nalievame do seba šálku za šálkou a veríme, že nás postaví na nohy a pomôže zvládnuť náročný deň. Veď už celé roky iné ani nepočuť, len to, ako nás jej chuť nabudí, povzbudí, zblíži. Nemožno poprieť, že práve jej intenzívna a jedinečná, ničím nezameniteľná aróma je skutočne akýsi symbol súdržnosti, priateľstva, rodiny a príjemných chvíľ.

Keď však zistíte, že to ide aj bez nej, začnete sa na svoje telo úplne ináč pozerať.

Pýtate sa – prečo by sme to robili? Káva nám predsa chutí a nepotrebujeme nič meniť.

Okrem toho, že káva obsahuje kofeín, ktorý je návykový, a teda naše telo poriadne „namotáva“ a stráca „slobodu“, tak neobsahuje absolútne žiadne povzbudivé zložky, ktorým pripisujeme zvýšenie našej energie. Je to len falošná energia – čosi také, ako keď si dáme čokoládu a cítime sa po nej sviežo a lepšie. V skutočnosti sa všetko ukladá do našich tukových zásob a telo z nej nič nevyužije.

Pocit, ktorý máme po vypití kávy, teda nie je priamo z jej konzumácie, ale naše telo si potrebovalo trochu oddýchnuť, spomaliť, čo sme mu vlastne aj dopriali tým, že sme si päť minút vychutnávali kávičkovanie. Ľudské telo má totiž samoregeneračnú schopnosť, stačí byť len vnímavý a dopriať mu, čo potrebuje.

Spôsobuje tráviace ťažkosti a dokonca naša pleť predčasne starne

Nie je žiadnou novinkou, že tento kofeínový nápoj nám dokáže v črevách a v žalúdku spôsobiť nemalé ťažkosti. Káva je veľmi ťažká na trávenie, takže svojmu telu vôbec nečiníte službu. Práve naopak – má čo robiť, aby „nepriateľa“ zlikvidovalo.

Dámy prekvapí fakt, že okrem toho, že sa z nej priberá, tak navyše pokožka dostáva riadne zabrať. Ak prestanete piť kávu, spozorujete, že vaša pleť sa rozžiari, zjemní a opäť sa začne vytvárať pleti prirodzený kolagén, ktorý dokáže jemne zaplniť prvé vrásky. Jedným slovom – omladnete!

About