Podľa čoho si vyberať foťák?

V predchádzajúcom článku sme načali tému, ako si vybrať fotoaparát, ktorý splní všetky vaše očakávania. Na začiatok sa budeme zaoberať dvomi základnými vecami, ktoré je potrebné si pred výberom ujasniť – stanoviť si pri akých príležitostiach budete najmä svoj fotoaparát využívať a koľko peňazí ste ochotní do fotoaparátu a jeho výbavy investovať.

Myslite aj na príslušenstvo

Ako prvé si stanovte rozpočet, ktorý ste ochotní investovať do nového fotoaparátu. Nezabúdajte však aj na príslušenstvo, ktoré budete potrebovať – pamäťová karta a puzdro, v prípade zrkadloviek ďalšie objektívy, filtre, statívy, externý blesk a podobne. S takýmito extra výdavkami treba rátať už vopred, aby ste si vedeli zaobstarať všetko potrebné.

Príležitostné fotografovanie alebo hobby?

Ak ste vo fotografovaní nováčik a hľadáte fotoaparát na príležitostné fotografovanie na rodinných oslavách, výletoch či dovolenkách, kúpou kvalitného kompaktného fotoaparátu nič nepokazíte a navyše nezaťaží veľmi ani váš rozpočet – kvalitný kompakt nájdete už od 50-100 EUR. Fotografovanie je veľmi jednoduché, väčšina kompaktov ponúka možnosť výberu rôznych módov (portrét, krajina, večerné foto…), v ktorých sú prednastavené všetky parametre. Stačí len stlačiť spúšť a fotoaparát sa vysporiada s podmienkami sám.

Ak sa však chcete venovať fotografovaniu intenzívnejšie, ako svojmu hobby či dokonca profesionálne, odporúčame investovať viac a zaobstarať si zrkadlovku. Investícia sa vám však vráti v podobe krásnych fotiek a navyše získate maximálnu kontrolu nad svojím fotoaparátom. Umelecké snímky či snímky v zhoršených podmienkach už pre vás nemusia byť problémom.

V pokračovaní tohto článku vám prezradíme, či je naozaj potrebné riadiť sa počtom megapixelov či možnosťou digitálneho zoomu a ďalšie zaujímavé tipy pre uľahčenie výberu fotoaparátu.

About