Pokročilé funkcie Excelu pre profesionálov

pokrocile-funkcie-pre-profesionalov-excel

Pokročilé funkcie programu Excel využijete pri každom spracovaní dát, ktoré budete musieť previesť. Tieto funkcie totiž umožňujú overovať údaje a tiež nastavovať potrebné obmedzenia. Samozrejmosťou je funkcia zabezpečenia hárka alebo celého zošita. Takto budete mať prístup k svojim dátam len vy alebo osoby, ktoré si zvolíte.

Už niekoľko rokov máte v pokročilých funkciách Excelu možnosť využívania nástrojov, ktoré slúžia na hľadanie riešení a správu scenárov. Všetky tieto funkcie vašu prácu urobia oveľa efektívnejšou, ako si momentálne dokážete predstaviť. Hoci ich názvy a popisy môžu znieť zložito, na začiatku vám stačia základné a mierne pokročilé znalosti tabuľkového softvéru Excel. Oveľa dôležitejšia je chuť na sebe pracovať a zdokonaľovať sa v nových veciach, ktorá vás posúvajú ďalej. Všetko ostatné sa dá doštudovať, ale ak máte chuť a čas pracovať na sebe, patrí vám svet.

Časté opakovanie? Vytvorte si makrá

Pokročilé funkcie Excelu pre profesionálov v sebe ukrývajú naozaj veľa tajomstiev, ktorých prebádanie bude len na vás. Okrem základných funkcií môžete ešte oceniť tvorbu formulárov a jednoduchých i pokročilých makier. Makrá vám umožnia nahrávať a ukladať postupy, ktoré potrebujete pri preverovaní a sumarizácii vašich výsledkov. Jediným kliknutím si tak ušetrite množstvo práce. Obrovskou výhodou práce s makrami je, že po vytvorení makra môže s daným spracovaním dát pracovať aj osoba, ktorá by danú operáciu nevedela jednoducho previesť. Makrá ušetria nekonečné hodiny strávené nad spracovaním dát a prácu urobia efektívnejšou.

Obrovskou výhodou pokročilých funkcii pre profesionálov je tiež vytváranie jednoduchých a vnorených medzisúčtov. Ocení ich každý pracovník, ktorého každý deň, mesiac či týždeň čaká neľahká a časovo náročná práca s číselnými údajmi. Novou možnosťou, ktorá sa vám naskytne pri využívaní pokročilých funkcií, je aj využívanie výpočtových polí v kontingenčných tabuľkách. Učenie sa a zvládnutie nových funkcií tabuľkového softvéru Excel vám odhalí množstvo nových obzorov.

Nebude to len o šetrení času a o tom, že vaša práca sa stane oveľa efektívnejšou, ako ste si predtým dokázali predstaviť. Bude to aj o vnútornom pocite, že ste zvládli niečo nové a niečo, čo považujeme za pokročilejšiu formu. Zo začiatočníckeho používateľa programu Excel sa môžete dostať až na úroveň profesionála, ktorý nemá žiadne problémy s novými funkciami. Žiadny problém, ktorý sa v programe Excel objaví, nebude taký závažný, aby ste ho za krátky čas nevedeli vyriešiť.

Pokročilé funkcie aj pre začiatočníkov

Ak ste sa už programom Excel zaoberali dávnejšie a výzva pokročilých funkcií programu Excel vás zaujala, ale neviete, či sa do nej pustiť, rozhodne neváhajte ani chvíľu. Občas sa zaoberáme myšlienkou, či má niečo zmysel. Má zmysel učiť sa nové funkcie? Využijem to niekedy vo svojej kariére alebo osobnom živote? Alebo to bude len ďalšia vec, na ktorú po čase zabudnem?

Všetko, čo sa naučíme, v našich životoch využijeme. Možno nie v takej podobe, ako by sme si predstavovali, ale určite vo všetkom nájdeme zmysel a využitie. Pokročilé funkcie programu Excel pre profesionálov vás určite posunú vpred. Možno to bude len tým, že ste zvládli svoju osobnú výzvu a naučili ste sa ovládať nový program na takej úrovni, ktorá sa od bežného používateľa neočakáva. Možno vďaka novým znalostiam nájdete pracovnú pozíciu, ktorá bude pre vás lákavejšia a lepšia ako tá, na ktorej momentálne pracujete. Pokročilé funkcie Excelu pre profesionálov vám však s prácou budú vedieť pomôcť už dnes.

Ak si často neviete poradiť s riešením problémov a chceli by ste, aby vaša práca bola rýchlejšia, efektívnejšia a jednoduchšia, sú tieto funkcie tým, čo potrebujete. Vďaka nim budete vedieť ušetriť nekonečné hodiny práce už len tým, že zvládnete prácu s jednoduchými a mierne pokročilými makrami. Jediným kliknutím budete vedieť previesť operácie, ktoré vám predtým zaberali hodiny práce a neustále sa opakovali. Vďaka tomu nielen ušetríte čas, ale do istej miery aj minimalizujete percento chýb, ktoré sa pri neustále sa opakujúcej činnosti zvyšuje.

Pokročilé funkcie Excelu pre profesionálov vám prinesú mnoho výhod od ušetrenia času až po zefektívnenie práce, ktorej sa venujete. Najdôležitejšia je chuť učiť sa a zvládať nové výzvy, ktoré na vás ešte len čakajú.

About